Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Bk 732/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia WSA Andrzej Melezini, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Świętochowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi I. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] maja 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od lipca do grudnia 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lutego 2015 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. określił I. N. (dalej powoływana także jako "Skarżąca") zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2010 r. W ocenie organu I instancji, wykonywane przez Skarżącą w 2010 r. usługi wynajmu, udokumentowane rachunkami - w których jako przedmiot usług wskazano "wynajem pokoi/budynku mieszkalnego na cele mieszkaniowe" - należało klasyfikować, w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.12.2010 r., jako "usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania" (PKWiU 55.23.13-00.00). W związku z powyższym, zdaniem tego organa usługi te podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7%, a nie - jak twierdzi Skarżąca zwolnieniu od podatku. Ponadto organ przyjął, że Skarżąca w dwóch przypadkach świadczyła również usługi organizacji imprez weselnych, gdzie wynajem sali i usługa gastronomiczna były umawiane łącznie. Podatniczka jednak udokumentowała rachunkami i ujęła w ewidencji przychodu jedynie wynajem sali, nie ujęła w nich całościowo świadczonej usługi łącznie z usługą gastronomiczną.

Konsekwencją powyższych ustaleń było stwierdzenie, że Skarżąca

z momentem przekroczenia wartości sprzedaży w kwocie 100.000 zł utraciła prawo do zwolnienia z VAT. Kwota ta - zgodnie z wyliczeniami organu I instancji - została przekroczona [...] lipca 2010 r. i od tego dnia powstał obowiązek podatkowy,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00