Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 listopada 2015 r., sygn. I SA/Wr 1606/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik - Ogińska Sędziowie Sędzia WSA Maria Tkacz- Rutkowska (sprawozdawca) Sędzia WSA Daria Gawlak - Nowakowska Protokolant starszy asystent sędziego Anna Kruś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2015 r. w Wydziale I sprawy ze skargi A sp. z o.o. spółka komandytowa z/s we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A spółki z o.o. III spółka komandytowa z siedzibą we W. jest interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) z [...] maja 2015 r. nr [...], wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów, dotycząca przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełnionego pismem z [...] maja 2015 r. (wpływ do organy 26 maja 2015 r.), wynika, że wspólnicy A spółka z o.o. III spółka komandytowa z siedzibą we W. (dalej: wnioskodawca, skarżąca) dokonali zasilenia finansowego spółki, które nie jest:
- wniesieniem lub podwyższeniem wkładu, którego wartość spowoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
- pożyczką udzieloną spółce przez wspólnika,
- dopłatą,
- oddaniem przez wspólnika rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.
Zasilenie to może zostać w każdej chwili zwrócone wspólnikom.
Na gruncie takiego stanu taktycznego wnioskodawca zapylał: czy zasilenie spółki komandytowej, które nie będzie wniesieniem lub podwyższeniem wkładu, którego wartość spowoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczką udzieloną spółce przez wspólnika, dopłatą ani oddaniem przez wspólnika rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?