Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Wr 117/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Sędziowie Sędzia WSA Lidia Serwiniowska (sprawozdawca) Sędzia NSA Julii Szczygielskiej po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 listopada 2015 r sprawy ze skargi Z. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia z dnia [...] nr [...] oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 7 kwietnia 2014 r. Z. R. (zwany dalej wnioskodawcą, stroną lub skarżącym) wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z żądaniem stwierdzenia nieważności postanowienia tego organu z dnia [...], nr [...] umarzającego postępowanie wszczęte wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa "(...) na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. i brak orzeczenia na pismo strony z dnia 18 listopada 2013 r. wniesione w sprawie, jako przysługujący środek zaskarżenia od doręczonej decyzji z dnia [...] nr [...] postanawiającej wstrzymać mi dodatek mieszkaniowy".
Skarżący uzasadniając wniosek stwierdził, że organ administracji publicznej może w każdym momencie zmienić swoje orzeczenia, nawet wówczas gdy jest ono prawomocne i niezaskarżalne. Powołując się na treść art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., zwanej dalej w skrócie k.p.a.) stwierdził, że "(...) wprawdzie z dotychczasowego doświadczenia wynika, że nie mogę domagać się stwierdzenia nieważności orzeczenia, od którego nie przysługuje mi zażalenie, ale uznając, że doszło do nieuczciwej zagrywki ze strony organów administracyjnych (...), więc wnoszę o stwierdzenie nieważności takiego postanowienia, które sankcjonuje bezprawie (...)".