Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Wa 1999/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Groński (spr.), Sędziowie sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, sędzia WSA Anna Sękowska, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Nadleśniczego H. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na rzecz skarżącego Nadleśniczego H. kwotę 100(sto)złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu w Warszawie przez Nadleśniczego Nadleśnictwa [...] postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, działając na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej "k.p.a.", stwierdził niedopuszczalność odwołania skarżącego od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w B. z dnia [...] r. znak: [...] o udzieleniu Uniwersytetowi w [...] zezwolenia na umyślne uszkadzanie okazów chronionych roślin w obrębie gruntów zarządzanych m.in. przez Nadleśnictwo [...].

Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez organy administracji wynika, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w B. opisaną decyzją wydaną na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.), zezwolił Uniwersytetowi w [...] na umyślne uszkadzanie oraz zbiór trzech gatunków storczyków objętych ścisłą lub częściową ochroną gatunkową. Według organu zwolnienie wnioskodawcy od zakazów obowiązujących w stosunku do roślin objętych gatunkową ochroną, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 2 i pkt 6 ustawy o ochronie przyrody (umyślnego zrywania lub uszkadzania, pozyskiwania lub zbioru) jest uzasadnione koniecznością prowadzenia badań naukowych przez palcówkę naukową i nie spowoduje zagrożenia dla populacji tych gatunków roślin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00