Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. II SA/Sz 679/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj,, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi A. P. i N. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] Nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. solidarnie na rzecz skarżących A. P. i N. P. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego () decyzją z dnia [...], w związku z niewykonaniem obowiązków wynikających z postanowienia tego organu z dnia [...], nałożonych w celu doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem, nakazał A.P. i N. P. rozbiórkę murowanego budynku gospodarczo-warsztatowego o wymiarach [...] m wybudowanego bez pozwolenia na budowę na terenie działki nr [...] w miejscowości. Jako podstawę prawną decyzji wskazano w niej art. 48 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm., dalej "ustawa P.b") oraz art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, dalej "K.p.a.").

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia PINB wyjaśnił, że w dniu [...] pracownicy organu przeprowadzili wizję lokalną w sprawie samowoli budowlanej dotyczącej budynku garażowo-gospodarczego na terenie działki nr [...] w miejscowości . W trakcie tej czynności ustalono, że na terenie nieruchomości stanowiącej wówczas własność A. P. istnieje zabudowa siedliskowa składająca się z budynku mieszkalnego i budynków gospodarczych. Stwierdzono, że w obrębie granicy z działką sąsiednią nr [...] stanowiącą własność H. K. znajduje się murowany budynek o funkcji gospodarczo-warsztatowej o wym. [...], posadowiony na betonowych fundamentach, ścianach z bloczków gazobetonowych, dachu dwuspadowym o konstrukcji drewnianej, pokryty blachą trapezową. Budynek posiadał otwory okienne i otwór drzwiowy od strony granicy z działką sąsiednią, w ścianie usytuowanej ok. [..] m od ogrodzenia ustawionego przy tej granicy. Organ ustalił, że ogrodzenie nie przebiega dokładnie wzdłuż granicy działek. Według oznaczeń geodezyjnych (znaków geodezyjnych w terenie) budynek mógł częściowo znajdować się na terenie działki nr [...]. W dniu wizji lokalnej budynek nie był uwidoczniony na aktualnych mapach geodezyjnych. A. P. wyjaśnił podczas czynności, że nabył nieruchomość w [..] od ojca, oraz że według jego wiedzy wcześniej w tym samym miejscu stał drewniany budynek gospodarczy ze ścianami z desek. Nie pamiętał, kiedy wymurowano obecne ściany. Obecny w trakcie oględzin ojciec A. P. - S. P. stwierdził, iż nie pamięta kiedy wymurowano obecne ściany budynku. Jednocześnie wyjaśnił, że wcześniej w tym samym miejscu stał drewniany obiekt gospodarczy ze ścianami z desek o takich samych wymiarach, który zaczął remontować przed [...]r., w wyniku czego wymienił ściany drewniane na murowane, a pokrycie z dachówki na pokrycie z blachy trapezowej. W trakcie kontroli nie okazano pozwolenia na budowę. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzono protokół, który wraz z dokumentacją fotograficzną dołączono do akt sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00