Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. I SA/Sz 1024/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia WSA Anna Sokołowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Furtak-Biernat, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi ze skargi Syndyka masy upadłości PPH "K." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 20 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji Wójta Gminy z dnia 13 kwietnia 2015 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz Syndyka masy upadłości PPH "K." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w O. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Ś. z dnia [...] r. nr [...], określającą PPH "[...]" Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w O., wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2015 rok, za grunty i budynki położone w P. na kwotę [...] zł. Przyczyną wszczęcia postępowania podatkowego był fakt zadeklarowania przez Syndyka Masy Upadłości, gruntów i budynków jako grunty i budynki pozostałe.

Nie zgadzając się z decyzją organu podatkowego I instancji, w imieniu podatnika odwołanie wniósł Syndyk Masy Upadłości. Wskazał, że w sprawie zastosowanie mają wyłącznie przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, które są lex specialis wobec ustaw podatkowych, a to oznacza, że nieuprawnione jest powołanie się przez organ podatkowy na przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zdaniem Syndyka, skoro majątek upadłego stał się z dniem ogłoszenia upadłości masą upadłości zawiadywaną przez syndyka, który nie prowadzi działalności gospodarczej, to naliczanie podatku od nieruchomości wedle najwyższych stawek jest nieuzasadnione. Zdaniem odwołującego, w postępowaniach podatkowych konieczne jest uwzględnienie również przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego, czego organ I instancji nie uczynił. Syndyk Masy Upadłości wniósł zatem o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy Wójtowi Gminy Ś. do ponownego rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00