Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. II SA/Rz 1308/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Ewa Partyka /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2015 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia rejestracji automatu do gier o niskich wygranych -skargę oddala-
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A. Sp. z o.o. z/s [...] (dalej: Spółka lub skarżąca) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia rejestracji automatu do gier o niskich wygranych, którą wydano w następujących okolicznościach sprawy;
W dniu 19 lutego 2009 r. Minister Finansów dokonał na wniosek Spółki rejestracji automatu do gier o niskich wygranych o nazwie LAXUS, nr fabryczny [...], numer poświadczenia rejestracji [...].
W piśmie z dnia 22 stycznia 2014 r. skierowano do Spółki żądanie poddania automatu badaniu sprawdzającemu; opinię taką sporządził w dniu 24 marca 2014 r. Wydział Laboratorium Celnego Izby Celnej [...]. Postanowieniem z dnia [...] maja 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] wszczął z urzędu przeciwko Spółce postępowanie w sprawie cofnięcia rejestracji ww. automatu. Następnie decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...], cofnął Spółce rejestrację tego automatu uznając, że nie spełnia on wymagań określonych w ustawie o grach hazardowych.
W uzasadnieniu decyzji podano, że w dniu 26 czerwca 2013 r. funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych, podczas której przeprowadzono eksperyment polegający na rozegraniu gry na ww. automacie, zlokalizowanym w restauracji [...]. Wykazał on, iż należący do Spółki automat umożliwił grę za stawki wyższe niż dopuszczalne określone w art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.) dalej zwanej: "Ugh". Wobec tego zażądano od Spółki poddania automatu badaniu przez upoważnioną jednostkę badającą. Z opinii Wydziału Laboratorium Celnego Izby Celnej [...] wynikało, że automat rzeczywiście nie spełnia wymagań określonych w ustawie w zakresie: warunku ochrony przed możliwością modyfikacji oprogramowania; dopuszczalnych stawek za udział w jednej grze i jednorazowej wygranej; wymogu wyposażenia w system trwałej rejestracji i zapamiętywania danych; warunku zabezpieczenia liczników elektronicznych przed próbą zmiany wskazań; warunku wyposażenia automatu w widoczne dla grających informacje umieszczone w sposób uniemożliwiający ich usunięcie bez uszkodzenia lub zniszczenia automatu. Stwierdzone nieprawidłowości obligowały zatem do cofnięcia rejestracji automatu stosownie do art. 23a ust. 7 Ugh.