Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. II SAB/Op 66/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi A. Ś. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu w przedmiocie rozpatrzenia odwołania od decyzji w sprawie zatrzymania prawa jazdy 1) umarza postępowanie, 2) stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności, 3) stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 4) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz skarżącego A. Ś. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Prezydenta Miasta Opola z 29 czerwca 2015 r., nr [...], orzeczono o zatrzymaniu A. Ś. prawa jazdy kat. B nr [...] na okres trzech miesięcy od dnia 1 czerwca 2015 r. do dnia 1 września 2015 r. z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (pkt 1) oraz nadaniu ww. decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności (pkt 2).

A. Ś. wniósł odwołanie od ww. decyzji pismem z dnia 8 lipca 2015 r., które zostało przekazane przez organ I instancji wraz z kompletem akt sprawy i wyjaśnieniami do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu przy piśmie z 17 lipca 2015 r. (wpływ do Kolegium 23 lipca 2015 r.).

Pismem z 20 sierpnia 2015 r. organ odwoławczy poinformował strony postępowania, że rozpatrzenie odwołania nastąpi w terminie do 30 października 2015 r. z powodu zbyt dużego wpływu spraw w stosunku do obsady kadrowej Kolegium.

W dniu 3 września 2015 r. A. Ś. osobiście doręczył do Kolegium prośbę o przyspieszenie terminu załatwienia odwołania podając, iż prawo jazdy, niezbędne do wykonywania pracy, jest przetrzymywane przez organ I instancji, mimo upływu, z dniem 1 września 2015 r., okresu na jaki było zatrzymane.

A. Ś. pismem datowanym na dzień 10 września 2015 r., które wpłynęło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu w dniu 14 września 2015 r., wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa. Podał, że do dnia wezwania nie zostało rozpatrzone jego odwołanie z 8 lipca 2015 r., czym naruszono "zasadę zapisaną w art. 35 § 1 k.p.a." Dodatkowo zaznaczył, że Kolegium wskazuje zbyt odległy termin załatwienia sprawy, i to z argumentacją, która nie może stanowić usprawiedliwienia, po myśli art. 35 § 5 K.p.a. Jego zdaniem, odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta Opola mogło zostać rozpatrzone zgodnie z art. 35 § 2 K.p.a., ponieważ przedstawił wystarczające dowody pozwalające załatwić sprawę bez zwłoki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00