Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. I SA/Łd 852/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: Sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2015 r. sprawy ze skargi M. P. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

M. P. wniósł o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika środków pieniężnych z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej, stanowiących zwrot/wycofanie części wkładu tej spółki ze spółki komandytowej.

We wniosku przedstawił następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca wraz z drugą osobą fizyczną, również posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (drugi wspólnik) są wspólnikami spółki jawnej. Spółka jawna jest jedynym komandytariuszem w spółce komandytowej. Komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której wspólnicy spółki jawnej, wnieśli aportem przedsiębiorstwo Spółki jawnej.

Wnioskodawca zakłada, że z przyczyn biznesowych w przyszłości może dojść w spółce komandytowej do zwrotu/wycofania części wkładu w formie pieniężnej na rzecz komandytariusza, tj. spółki jawnej. Następnie nie wyklucza się, że w przyszłości, w ramach wypłaty zysku ze spółki jawnej, dojdzie również do przekazania środków pieniężnych ze spółki jawnej, bezpośrednio do jej wspólników, w tym na rzecz wnioskodawcy. W związku z tym, zostałyby podjęte stosowne uchwały w przedmiocie obniżenia umówionego wkładu komandytariusza (spółki jawnej) w spółce komandytowej oraz obniżenia sumy komandytowej w spółce komandytowej. Jednocześnie, dla celów rachunkowych, częściowy zwrot/wycofanie wkładu, który będzie dokonany na rzecz spółki jawnej jako komandytariusza, byłby traktowany po stronie spółki jawnej jako zysk bilansowy i w konsekwencji wartość odpowiadająca częściowemu zwrotowi/wycofaniu wkładu zwiększyłaby wartość kapitałów spółki jawnej. Tym samym, przekazanie środków pieniężnych na rzecz wspólników spółki jawnej (tj. na rzecz wnioskodawcy i drugiego wspólnika), otrzymanych tytułem częściowego zwrotu/wycofania wkładu w spółce komandytowej, stanowiłoby dystrybucję tego zysku pomiędzy wspólników spółki jawnej. Spółka jawna, w której wnioskodawca jest wspólnikiem, prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji odzieży, obuwia i akcesoriów (dodatków), galanterii, jak również sprzedaży hurtowej oraz detalicznej odzieży, obuwia i akcesoriów (dodatków). Wnioskodawca posiadał i nadal posiada udział w spółce jawnej równy 50%. Przedmiot działalności spółki jawnej po dniu wniesienia przedsiębiorstwa tej spółki do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie został zmieniony. Przy czym, po dniu aportu przedsiębiorstwa, spółka jawna nie prowadziła działalności operacyjnej. Spółka jawna jest komandytariuszem w spółce komandytowej (powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której zostało wniesione aportem przedsiębiorstwo spółki jawnej i jej majątek stanowią udziały w tej spółce komandytowej (prawa do zysku). W związku z wniesieniem aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to spółka jawna została wspólnikiem (udziałowcem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o. 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00