Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. III SA/Lu 222/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Samcik po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2015 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. Ł. na postanowienie Wojewódzki Inspektor Sanitarny, z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów do prowadzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym do sądu postanowieniem z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...], [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L., po rozpatrzeniu zażalenia K. Ł., utrzymał w mocy postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] grudnia 2014 r., nr [...], w przedmiocie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów do prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Postanowienie zostało wydane w następującym stanie sprawy:
K. Ł. jest ojcem M. Ł., urodzonego w 2007 r., który podlega obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Ojciec nie zgłosił się z dzieckiem w wyznaczonych terminach w celu wykonania szczepień w zakresie: błonica, tężec, krztusiec, poliometis, objętych obowiązkiem szczepień ochronnych na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947, ze zm.). W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektora Sanitarnego w R. wystawił w dniu [...] czerwca 2014 r. tytuł wykonawczy nr [...] i wystąpił do [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w L. o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Wojewódzki Inspektor Sanitarny postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2014 r. nałożył na K. Ł. grzywnę w celu przymuszenia do wykonania obowiązków w zakresie obowiązkowych szczepień dziecka. Na to postanowienie skarżący wniósł pismo zatytułowane jako "Zażalenie" (pismo z 11 sierpnia 2014 r.). Na wezwanie organu rozpatrującego zażalenie skarżący wyjaśnił, że jego pismo z 11 sierpnia 2014 r. należy traktować jednocześnie jako zażalenie na postanowienie o nałożeniu grzywny, jak i zarzuty w sprawie postępowania egzekucyjnego.