Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. II SA/Lu 318/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński,, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 listopada 2015 r. sprawy ze skargi B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego . z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji dotyczącej świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 26 lutego 2015 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia 22 stycznia 2015 r., znak: [...], odmawiającą zmiany decyzji własnej z dnia 14 czerwca 2011 r., znak: [...], w części dotyczącej okresu przyznania B. W. (zwanej dalej: skarżącą) świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad matką S. O., poprzez przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na czas nieokreślony.

W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy podniósł, że skarżąca miała przyznane świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką na matką na okres od 1 marca 2011 r. do 31 maja 2013 r. na mocy decyzji organu pierwszej instancji z dnia 14 czerwca 2011 r., znak: [...].

W dniu 4 marca 2014 r. skarżąca złożyła wniosek do organu pierwszej instancji o zmianę powyższej decyzji i przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego bezterminowo oraz wypłacenie świadczenia za czerwiec 2013 r. Do wniosku dołączyła orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we W. z dnia 3 czerwca 2013 r. zaliczające jej matkę do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe.

Postanowieniem z dnia 10 czerwca 2014 r., znak: [...], organ pierwszej instancji odmówił wszczęcia postępowania w sprawie zmiany opisanej decyzji z dnia 14 czerwca 2011 r.

Orzekając ponownie, na skutek uchylenia powyższego postanowienia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, organ pierwszej instancji skierował pismo do skarżącej o sprecyzowanie żądania i wyjaśnienie, w jakim trybie wnosi o weryfikację decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne. Organ jednocześnie przytoczył treść przepisów art. 145 § 1 i art. 156 § 1 k.p.a. w oparciu, o które istnieje możliwość zmiany decyzji ostatecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00