Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. I SA/Kr 1010/15

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1010/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 listopada 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Ewa Michna, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r., sprawy ze skargi Miasta O., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 12 marca 2015 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, , I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną,, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty, postępowania w kwocie 440 zł (czterysta czterdzieści złotych).,

Uzasadnienie

Pismem z dnia 27 listopada 2014 r.(data wpływu do organu 1 grudnia 2014) Miasto O. wystąpiło z wnioskiem do Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2015 r. (data wpływu), będącym odpowiedzią na wezwanie organu z 17 lutego 2015 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina O. jest podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. W latach 2012-2013 zrealizowała ona inwestycję polegającą na przebudowie targowiska miejskiego. Na realizację inwestycji Gmina otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. (podatek VAT stanowił koszt kwalifikowany).

Wnioskodawca podkreślił, że obiekt targowiska jeszcze przed jak i w trakcie realizacji inwestycji był przedmiotem dzierżawy na rzecz Z. sp. z o.o. ( zwanego dalej Zakładem). Co więcej obiekt ten jest obecnie i nadal będzie przedmiotem rzeczonej dzierżawy na rzez wskazanego Zakładu. Zgodnie z zawartą umową dzierżawy Zakład Usług Komunalnych dokonuje zapłaty należności z tytułu umowy dzierżawy na podstawie faktury VAT wystawionej przez Gminę, która to odprowadza VAT należny od czynszu dzierżawnego. We wniosku Gmina zaznaczyła, że przebudowa targowiska była prowadzona z zamiarem wykorzystania go do czynności opodatkowanych. Podkreślono, że zamiar taki był oczywisty, skoro Gmina na długo przed rozpoczęciem inwestycji dzierżawiła już przebudowywany obiekt. Targowisko stanowi środek trwały Gminy o wartości przekraczającej 15.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00