Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 listopada 2015 r., sygn. III SA/Kr 619/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Halina Jakubiec (spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant asystent sędziego Urszula Czerwińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Z. R. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 3 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala.

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 3 kwietnia 2015 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego o braku podstaw do stwierdzenia u Z. R. choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1367).

W podstawie prawnej powyższej decyzji powołano przepis art. 5 pkt 4 a i 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 i § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1367).

Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika następujący stan faktyczny:

Z. R. pracowała na stanowisku nauczyciela w klasach od 1 do 3 oraz w oddziale przedszkolnym od 1 września 1981 r. do 31 sierpnia 2012 r. Przeprowadzona analiza oceny narażenia zawodowego wykazała, że Z. R. przez cały okres zatrudnienia narażona była na czynnik szkodliwy w postaci nadmiernego wysiłku głosowego. W okresie zatrudnienia nie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia.

Z. R. była badana w Ośrodku Medycyny Pracy, który w dniu [...] 2013 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat. W uzasadnieniu orzeczenia podano, iż w badaniu laryngologiczne - foniatrycznym i videostroboskopowym w obrębie narządu głosu w dniu 6 lutego 2013 r. stwierdzono: drgania fałdów głosowych jednakowe i jednoczasowe, amplituda drgań zmniejszona, zwarcie fonacyjne prawidłowe, w laryngostroboskopii lupowej fałdy głosowe matowe, gładkie, nieco pogrubiałe, symetrycznie ruchome, głos dźwięczny, tworzony z napięciem, średnie położenie głosu 240 Hz, czas fonacji 8 sęk. W badaniu stwierdzono ponadto przewlekły prosty stan zapalny błony śluzowej krtani. Natomiast w badaniu laryngologiczno - foniatrycznym i videostroboskopowym w obrębie narządu głosu w dniu 27 lutego 2013 r. stwierdzono: drgania fałdów głosowych dość regularne, amplituda drgań zmniejszona, zwarcie fonacyjne dość dobre, w laryngostroboskopii lupowej fałdy głosowe matowe, gładkie, symetrycznie ruchome, głos dźwięczny, tworzony z napięciem, średnie położenie głosu 235 Hz, czas fonacji znacznie skrócony do 4 sęk. W tym badaniu również stwierdzono ponadto przewlekły prosty stan zapalny błony śluzowej krtani. Badania zostały zobiektywizowane poprzez zapis w postaci komputerowego pliku graficznego. Omówiono wyniki badań poprzez stwierdzenie, że w badaniach videostroboskopowych nie ujawniono obecności zmian w obrębie strun głosowych, wymienionych w punkcie 15 wykazu chorób zawodowych, natomiast zmiany w zakresie błony śluzowej krtani (przewlekły prosty stan zapalny) nie są wymienione jako schorzenie zawodowe dla pracowników narażonych na nadmierny wysiłek głosowy. Z tego względu brak zdaniem orzekających podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00