Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2015 r., sygn. I SA/Kr 1683/15
|Sygn. akt I SA/Kr 1683/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 listopada 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Ewa Michna, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2015 r., sprawy ze skargi M. Sp.z o.o. spółka komandytowo-akcyjna w Bochni, na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 18 sierpnia 2014 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, , I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną,, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty, postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych)., , ,
Uzasadnienie
M. sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w B. (Spółka) wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387, dalej "ustawa zmieniająca"), Spółka będzie zobowiązana stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych począwszy od dnia 1 listopada 2014 r.
W ramach stanu faktycznego Spółka wyjaśniła, że powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu 6 lutego 2013 r., który jest datą rejestracji Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Akcjonariuszami Spółki są osoby fizyczne, komplementariuszem jest osoba prawna - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy Spółki dzieli się na 3824 akcji imiennych o równej wartości 500 zł każda. Zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych (art. 337 § 1) akcje są zbywalne. Zgodnie ze statutem Spółki prawo pierwokupu akcji przysługuje komplementariuszowi. Prawo pierwokupu komplementariusz może zrealizować w terminie czterech tygodni od otrzymania zawiadomienia od akcjonariusza o zamiarze sprzedaży akcji, jeżeli w tym czasie komplementariusz nie skorzysta z prawa pierwokupu, akcje mogą być odkupione przez dotychczasowych akcjonariuszy. Jeśli w terminie dwóch tygodni dotychczasowi akcjonariusze nie skorzystają z przysługującego im prawa, akcje mogą być zbyte na rzecz dowolnych osób fizycznych lub prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right