Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Gl 920/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.) Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2015 r. sprawy ze skargi W.R. na decyzję Zarządu A S.A. w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie informacji publicznej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Zarządu A S.A. w K. z dnia [...] nr [...]; 2) zasądza od Zarządu A S.A. w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 6 lipca 2015 r. radca prawny W.R. z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów "[...]" Oddział w K. (dalej "skarżący") działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 782 ze zm. -dalej u.d.i.p.) zwrócił się do Prezesa Zarządu A S.A. w K. o udostępnienie informacji: jaką kwotę miesięczną netto, od 1 czerwca 2015 roku, przeznacza A S.A., na opłacenie stałej obsługi prawnej w ramach zawartych umów cywilnoprawnych.

Zarząd A w K. (dalej- "Zarząd A")-decyzją nr [...] z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 16 ust .1 u.d.i.p. w związku z art. 17 ust. 1 u.d.i.p. oraz art. 5 ust .2 u.d.i.p. w związku z art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1503- dalej "u.z.n.k.") oraz art.107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.- dalej "kpa") odmówił skarżącemu udostępnienia informacji publicznej.

W uzasadnieniu decyzji Zarząd A podał, że prawo do informacji publicznej nie ma charakteru absolutnego i podlega ograniczeniom, a stosownie do art. 61 ust. 2 Konstytucji RP ograniczenie prawa do informacji może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa. W ustawie o dostępie do informacji publicznej ograniczenie takie przewidziano w art. 5 ust. 2 , zgodnie z którym prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Wskazano, że obsługa prawna realizowana jest przez dwie kancelarie prawne na podstawie zawartych umów, a wniosek o udostępnienie informacji publicznej jest związany ściśle z treścią zawartych umów o obsługę prawną. Zarząd A wskazał, że zwrócił się do obu kancelarii prawnych, czy dane żądane przez wnioskodawcę nie stanowią ich tajemnicy jako tajemnicy przedsiębiorcy. Zgodnie ze stanowiskami obu kancelarii wszelkie informacje związane z wykonaniem umów stanowią dla nich wartość gospodarczą i objęte są klauzulą poufności jako tajemnicę przedsiębiorcy, a ich udostępnienie osobom lub podmiotom trzecim uważają za nieuprawnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00