Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. II SA/Gl 785/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.),, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski,, Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Protokolant Marta Guzik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia uchyla zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] r. Prezydent Miasta J. stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn.: "Budowa centrum handlowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą w kwadracie ulic [...],[...],[...] i [...] w J.".
Decyzja doręczona została stronom biorącym udział w postępowaniu tj. wnioskodawcy i "A" Sp. z o.o.
Pismem z dnia 15 kwietnia 2015 r. odwołanie od ww. decyzji złożył Prokurator Prokuratury Rejonowej w J. (zwany dalej Prokuratorem). Działając, jak wskazał, na podstawie art. 188, art. 127 § 1 i § 2 oraz art. 129 § 1 k.p.a., wyraził niezadowolenie z rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji i zarzucił mu obrazę art. 7 oraz art. 77 § 1 k.p.a., a także naruszenie art. 107 § 3 k.p.a., i art. 80 k.p.a. Wskazując na powyższe Prokurator wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji organu pierwszej instancji i przekazanie sprawy temu organowi do ponownego rozpoznania.
Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (zwane dalej Kolegium) stwierdziło niedopuszczalność wniesionego przez Prokuratora odwołania albowiem nie brał on udziału w postępowaniu przed organem I instancji (argumenty podniesione przez Kolegium zostaną przytoczone w dalszej części uzasadnienia).
Pismem z dnia 10 lipca 2015 r. Prokurator wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na ww. postanowienie Kolegium wnosząc o jego uchylenie z uwagi na naruszenie art. 183 § 1 k.p.a. oraz art. 188 k.p.a. poprzez nieuzasadnione przyjęcie, iż przepisy te nie stanowią podstawy prawnej do wniesienia przez prokuratora odwołania od nieostatecznej decyzji administracyjnej w sytuacji, gdy przed jej wydaniem nie zgłosił on udziału w toczącym się postępowaniu (także argumenty podniesione w skardze będą przytoczone w dalszej części uzasadnienia).