Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. III SAB/Gd 28/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Alina Dominiak Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 listopada 2015 r. sprawy ze skargi M.W. na bezczynność Prezydenta Miasta G. w przedmiocie wymiany dowodu osobistego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 10 lipca 2015 r. wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skarga M. W. (dalej jako: strona, skarżący) na bezczynność Prezydenta Miasta [...] w sprawie wymiany dowodu osobistego.

Uzasadniając skargę skarżący podniósł, że w dniu 11 kwietnia 2015 r. za pośrednictwem poczty wystąpił do organu z wnioskiem o wymianę dowodu osobistego z powodu dezaktualizacji danych. Pismem z dnia 30 kwietnia 2015 r. organ zwrócił wniosek, informując że nie może nadać biegu sprawie ponieważ obowiązkiem strony jest złożyć taki wniosek osobiście. W skardze strona zawarła również wniosek o wymierzenie organowi grzywny.

W uzasadnieniu skargi strona przedstawiła stanowisko, w którym nie zgodziła się z istnieniem wymogu osobistego złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego oraz niewyczerpania przez organ procedury przewidzianej w przepisie art. 61a § 1 k.p.a.

W odpowiedzi na skargę Prezydent Miasta [...] wniósł o jej odrzucenie ewentualnie o oddalenie podając, że w dniu 21 kwietnia 2015 r. do Referatu Dowodów Osobistych Urzędu Miasta [...] za pośrednictwem Kancelarii Ogólnej wpłynął wniosek strony o wydanie nowego dowodu osobistego. Wniosek został przesłany za pośrednictwem poczty. Pismem z dnia 30 kwietnia 2015 r. poinformowano stronę o braku możliwości przyjęcia wniosku nadesłanego drogą pocztową. Wskazano, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2015 r., poz. 212) oraz ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r., nr 167, poz. 1131 ze zm.) składanie wniosku w postaci papierowej odbywa się w drodze złożenia w siedzibie organu w dowolnej gminie wypełnionego i podpisanego własnoręcznie przez wnioskodawcę formularza. Do wykonania tej czynności niezbędne jest osobiste stawiennictwo w dowolnym urzędzie gminy na terytorium RP. Dodatkowo wyjaśniono, że ustawa o dowodach osobistych przewiduje odstępstwa od tej zasady w przypadku, gdy występują uzasadnione przesłanki, co do zdrowia osoby ubiegającej się o dowód osobisty. Wówczas o niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej chorobą, niesprawnością lub inną nie dającą się pokonać przeszkodą, wnioskodawca powiadamia organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na jego przyjęcie. Skarżący został również poinformowany przez organ o możliwości złożenia wniosku za pośrednictwem platformy ePuap. Z uwagi zatem na fakt, że strona zobowiązana była do osobistego złożenia wniosku, sprawa nie mogła być załatwiona w terminach określonych art. 35 k.p.a., a wniosek o wydanie dowodu osobistego podlegał zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00