Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 października 2015 r., sygn. III SA/Wr 362/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec, Sędzia WSA Maciej Guziński, Małgorzata Malinowska-Grakowicz (sprawozdawca), , Protokolant Z-ca Kierownika Sekretariatu Wydziału III Halina Rosłan, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 października 2015 r. sprawy ze skargi S. R. na czynność Starosty G. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w opłacie za wydanie karty pojazdu I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; II. oddala dalej idącą skargę; III. zasądza od Starosty G. na rzecz skarżącego kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...]r., Starosta G. dokonał rejestracji sprowadzonego z terenu Unii Europejskiej pojazdu marki Opel Omega nr rej. [...] . Za wydanie karty danego pojazdu uiszczona została opłata w wysokości 500 zł.

Pismem z dnia [...]r. S. R., działając przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Starosty o stwierdzenie nadpłaty w opłacie za wydanie karty pojazdu oraz o zwrot nadpłaconej kwoty w kwocie [...] zł.

Wniosek powyższy strona oparła na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. sygn. akt U 6/04, w którym orzeczono o niezgodności § 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 203 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (DZ.U. Nr 137 poz. 1310) z art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (DZ.U. z 2005 r. nr 108 poz. 908 ze zm.) oraz w oparciu o wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydany w sprawie C-134/07 P.K. przeciwko Gmina J.

Odpowiadając na powyższy wniosek strony o stwierdzenie i o zwrot nadpłaty w opłacie za wydanie karty pojazdu, pismem z dnia [...] r. Starosta odmówił jego uwzględnienia. Podniósł, że brak jest legalnego mechanizmu pozwalającego organom administracji na inne wyliczenie wartości opłaty niż to wynika z obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, nawet w sytuacji uznania przez Trybunał Konstytucyjny § 1ust. 1 rozporządzenia z 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu za niezgodną z Konstytucją. Jako podstawę prawną przyjętego stanowiska organ wskazał przedawnienie wniosku o zwrot nadpłaty. Organ podniósł, że wejście w życie art. 60 i 67 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych spowodowało, że sprawy dotyczące niepodatkowych należności budżetowych wszczęte po 1 stycznia 2010 r. odnoszące się do należności uiszczonych albo należnych już wcześniej, podlegają rozpoznaniu w nowym trybie, a samo nakazanie stosowania określonych uniwersalnych regulacji proceduralnych nie narusza zasady działania prawa wstecz. Zdaniem organu mocą art. 67 ustawy o finansach publicznych, przepisy działu III Ordynacji podatkowej w sprawach opłat za karty pojazdu uiszczonych przed 2010 r., termin przedawnienia do złożenia wniosku o zwrot opłaty należy liczyć najwcześniej od dnia wejścia w życie ustawy o finansach publicznych, czyli od dnia 1 stycznia 2010 r. Na poparcie swego stanowiska organ wskazał na orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ponieważ wniosek o zwrot nadpłaty został złożony po 1 stycznia 2015 r., dlatego z powodu przedawnienia roszczenia, brak jest podstaw do zwrotu żądanej kwoty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00