Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2015 r., sygn. VI SA/Wa 1425/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Sędzia WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Protokolant sekr. sąd. Jarosław Kielczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2015 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia obrotu polegającego na hurtowej sprzedaży wyrobów medycznych oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2015 r., nr [...] Główny Inspektor Farmaceutyczny po rozpatrzeniu odwołania przedsiębiorcy F. Sp. z o.o. z siedzibą w P. - zwaną dalej także "skarżącą" od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w [...] z dnia [...] września 2014 r., znak [...] w przedmiocie nakazania przedsiębiorcy prowadzącemu aptekę ogólnodostępną o nazwie "[...] ", zlokalizowaną w [...] przy ulicy [...] zaprzestania prowadzenia obrotu polegającego na hurtowej sprzedaży wyrobów medycznych podmiotom nieuprawnionym oraz nadania rygoru natychmiastowej wykonalności zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

Główny Inspektor Farmaceutyczny jako podstawę wydanego rozstrzygnięcia powołał art. 120 ust. 1 pkt 2, art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r., nr 45, poz. 271 z późn. zm.) w związku z art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a.

Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu [...] kwietnia 2014 r. [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przeprowadził kontrolę doraźną u przedsiębiorcy działającego pod firmą "F. " Sp. z o.o., z siedzibą w P. przy ul. [...], prowadzącego aptekę ogólnodostępną "[...] " w [...] przy ul. [...] . W wyniku przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół z kontroli przedsiębiorcy, znak [...]. Protokół został podpisany w dniu [...] kwietnia 2014 r. przez kierownika apteki bez zastrzeżeń. W trakcie kontroli ustalono, iż apteka odsprzedaje wyroby medyczne - refundowane testy diagnostyczne [...] - paski testowe d/pom. stężenia glukozy, do nieuprawnionego podmiotu - M. . W wyniku załączonych do protokołu 19 faktur VAT (faktury nr: [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...]) ustalono, że przedsiębiorca - F. sp. z o.o., w okresie od [...] października 2013 r. do [...] lutego 2014 r. dokonał 19 transakcji sprzedaży łącznie 1060 op. testów diagnostycznych [...], do podmiotu nieuprawnionego: M. Według treści faktur sprzedawcą wyrobów medycznych był przedsiębiorca F. z o.o. z siedzibą w P. , prowadzący aptekę o nazwie " [...] ", zlokalizowaną w [...] przy ul. [...], zaś odbiorcą był podmiot M. , ul. [...] w S. Ponadto w protokole ustalono, że w kontrolowanym okresie (od [...] stycznia 2013 r. do [...] kwietnia 2014 r.) apteka zakupiła 1271 opakowań przedmiotowych wyrobów medycznych z hurtowni F. S.A, hurtowni N. S.A i hurtowni M. sp. z o.o., a dokonała rozchodu na podstawie recept w ilości 214 op., bez recepty pacjentom - 13 op. Jednocześnie stwierdzono, że podmiotowi nieuprawnionemu - M. dokonano z przedmiotowej apteki sprzedaży na - 1060 opakowań, z jednorazowym wydawaniem po 50 - 100 opakowań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00