Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2015 r., sygn. VII SA/Wa 284/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), , Protokolant ref. Piotr Czyżewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. sprawy ze skargi A L na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2014 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia oddala skargę

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] postanowieniem z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...] na podstawie art. 81c ust. 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz.U. Nr 156 poz. 1118 z 2006 r. ze zm.) oraz art. 123 k.p.a., po rozpatrzeniu sprawy z urzędu, nakazał A L zam. w [...] przy ul. [...] przedłożenie w terminie do dnia 30 czerwca 2011 r., w trzech egzemplarzach ekspertyzy technicznej (sporządzonej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia) dotyczącej prawidłowości wykonania robót budowlanych, polegających na wymurowaniu ściany na poddaszu, rozbiórki części schodów klatki schodowej oraz zmniejszeniu otworu drzwiowego wejściowego do budynku mieszkalnego, jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie nieruchomości w [...] przy ulicy [...].

W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że ustalił następujący stan sprawy. Na terenie ww. nieruchomości usytuowany jest budynek mieszkalny, jednorodzinny w konstrukcji murowano-drewnianej, który wybudowano w latach trzydziestych XX wieku. W wyniku sądowego podziału nieruchomości gruntowej zostały wytyczone dwie odrębne działki, dwie nieruchomości z odrębnymi numerami porządkowymi. Granica między powstałymi działkami przebiega pod budynkiem mieszkalnym, nie został przeprowadzony prawny podział budynku z określeniem podziału klatki schodowej na parterze i korytarza na poddaszu, pierwotnie przeznaczonych do wspólnego użytkowania. W latach 1998-1999, A L - właściciel nieruchomości w [...] przy ulicy [...], w ww. budynku mieszkalnym, na istniejącym drewnianym stropie parteru, wymurował na poddaszu ścianę działową z pustaków gr. 25cm w linii granicy nieruchomości gruntowych). Rozebrał połowę biegu schodowego na całej wysokości schodów, pozostała część schodów prowadzących na poddasze nie została zabezpieczona poręczą. Nie wykonano również odpowiednich podpór wspierających bieg schodowy. Wskazano, że w przypadku wejścia na schody, mogą grozić zawaleniem. Ponadto, A L zmniejszył szerokość otworu drzwiowego stanowiącego wejście do części ww. budynku. Zmniejszenie szerokości drzwi wejściowych jest niezgodne z przepisami prawa budowlanego oraz stanowi naruszenie przepisów bezpieczeństwa pożarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00