Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 października 2015 r., sygn. II SA/Wa 860/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędziowie WSA Adam Lipiński (spr.), Janusz Walawski, Protokolant specjalista Aleksandra Weiher, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2015 r. sprawy ze skargi D.S. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby - oddala skargę -

Uzasadnienie

Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] marca 2015 r., działając na zasadzie art. 138 § 1 pkt 1 Kpa, utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. w sprawie zwolnienia D. S. ze służby na podstawie art. 105 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1404), w związku z nieobecnością w służbie z powodu choroby trwającej dłużej niż rok.

Organ pierwszej instancji wskazał, że przyczyną zwolnienia D. S. ze służby była jej nieobecność w służbie z powodu choroby trwającej od dnia 11 października 2013 r. do dnia 7 stycznia 2015 r. tj. dłużej niż rok. Ciągłość zwolnień lekarskich została przerwana dwoma dniami tj. 1 i 2 czerwca 2014 r., przypadającymi na niedzielę i poniedziałek. Zważywszy jednak na fakt, że regulamin organizacyjny Urzędu Celnego w [...], w którym funkcjonariusz pełnił służbę przed zwolnieniem, przewiduje rozkład czasu służby od poniedziałku do piątku, okoliczność nieprzedłożenia na dzień 1 czerwca 2014 r. zwolnienia lekarskiego pozostaje bez wpływu na długość trwania nieobecności funkcjonariusza w służbie. Niedziela nie jest bowiem w tym przypadku dniem pełnienia służby. W odniesieniu zaś do dnia 2 czerwca 2014 r. (poniedziałek) Dyrektor Izby Celnej w [...] wskazał, że w tym dniu D. S. wykonywała jedynie badania kontrolne i okresowe w Zakładzie Opieki Medycznej w [...] oraz złożyła oświadczenie majątkowe w Izbie Celnej w [...]. W miejscu pełnienia służby tj. w Urzędzie Celnym w [...] nie stawiła się w okresie od dnia 11 października 2013 r. do dnia wydania decyzji w sprawie zwolnienia ze służby, w związku z czym nie zostały jej przydzielone do realizacji żadne czynności. Funkcjonariusz faktycznie nie pełnił służby z powodu choroby od ponad roku. Mając na uwadze, że wystawiającym zwolnienia lekarskie w okresie od dnia 3 czerwca 2014 r. był lekarz tej samej specjalizacji, należy domniemywać, iż była to kontynuacja choroby, co potwierdzają również wnioski D. S. składane do Dyrektora Izby Celnej w [...]. Organ pierwszej instancji stwierdził, iż w tym jednak przypadku interes służby jest priorytetem nad indywidualnym interesem funkcjonariusza, gdyż publiczny charakter zadań realizowanych przez Służbę Celną powoduje, że nie jest możliwe przedkładanie ochrony zatrudnienia funkcjonariusza nad konieczność realizacji przez tę formację powierzonych jej ustawowych zadań. W tym zakresie organ wskazał na dezorganizację właściwego planowania i organizacji służby wskutek długotrwałego zwolnienia lekarskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00