Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 października 2015 r., sygn. III SA/Po 339/15

 

Dnia 29 października 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Szymon Widłak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi X Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na interpretację indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2014r. [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy dnia [...] września 2014 r. spółka X Sp. z o.o. (dalej: "spółka", "wnioskodawczyni") wystąpiła z wnioskiem z dnia [...] września 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

We wniosku przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe. Spółka zawarła z właścicielem nieruchomości umowy dzierżawy na okres 30 lat, uiszczając czynsz w całości, z góry za cały okres dzierżawy. Strony zawarły jednocześnie umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości. Wydzierżawiający wyraził zgodę, aby dzierżawca wybudował na dzierżawionych gruntach budynki - hale produkcyjne i magazynowe oraz inne budynki i budowle, przy czym dzierżawca sam zdecyduje o wszelkich sprawach związanych z budową. Spółka na dzierżawionych gruntach wybudowała wobec tego, własnymi nakładami, budynki wraz z infrastrukturą towarzysząca, zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami na budowę. Przeprowadzono proces wyłączenia przedmiotowych gruntów z użytkowania rolnego i podziały geodezyjne, w wyniku czego grunty są obecnie zapisane ewidencyjnie w rejestrze gruntów jako dwie działki stanowiące tereny przemysłowe (Ba). Aktualnie wydzierżawiający zamierza przenieść na spółkę własność powyższych gruntów. Sprzedaż nastąpi bez rozwiązania umów dzierżawy, a w momencie przeniesienia własności umowy te wygasną z mocy prawa (confusio), nie nastąpi zwrot przedmiotu dzierżaw, a strony nie będą zobowiązane do rozliczenia poniesionych nakładów wynikających z budowy obiektów. Strony ponadto ustaliły, że zostanie wyłączone prawo wyboru wydzierżawiającego co do rozliczenia nakładów ulepszających lub żądania przywrócenia stanu poprzedniego. Wydzierżawiający jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Jest nim również dzierżawca. Wydzierżawione grunty stanowią majątek związany z działalnością gospodarczą, jako że zostały wydzierżawione spółce, która wpłaciła za cały okres czynsz i która prowadzi na nich działalność gospodarczą. Nieruchomości służyły uzyskaniu dochodu i nie były wykorzystywane na potrzeby osobiste wydzierżawiającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00