Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 października 2015 r., sygn. I SA/Po 1066/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2015 r. sprawy ze skargi KF na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji ostatecznej w sprawie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu decyzją Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] listopada 2010 r. Nr [...] wydaną dla [...] (dalej: strona, skarżąca) określającą w podatku od towarów i usług nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za miesiące od marca do sierpnia 2005 r., w tym do przeniesienia na następny miesiąc za marzec, maj, czerwiec i sierpień 2005 r. oraz do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za miesiące kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 2005 r. w łącznej kwocie [...] zł i zobowiązanie podatkowe za wrzesień 2005 r. kwocie [...] zł.

W wydanych decyzjach organy podatkowe stwierdziły, że w rejestrach zakupów prowadzonych dla celów rozliczania podatku od towarów i usług [...] zaewidencjonowała i rozliczyła w deklaracjach VAT-7 złożonych za miesiące marzec, kwiecień i maj 2005 r. faktury VAT stwierdzające czynności (sprzedaż/zakup oleju napędowego), które w rzeczywistości nie zostały dokonane:

1. Wystawione przez [...] sp. z o.o. [...],

2. Wystawione przez [...] sp. z o.o. [...].

Spółki [...] i [...] nie prowadziły faktycznej sprzedaży oleju napędowego, a były jedynie wystawcami faktur VAT, dokumentujących fikcyjne transakcje sprzedaży.

Przeprowadzone przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w [...] postępowanie dowodowe wykazało jednoznacznie, że dostawy paliwa na rzecz [...] nie były realizowane przez firmy [...] i [...] widniejące na spornych fakturach jako ich wystawcy, lecz przez inne osoby, wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej. Wskazane Spółki były zaangażowane w ten przestępczy proceder polegający na wprowadzaniu do obrotu paliwa z niewiadomego źródła lub przeklasyfikowaniu oleju opałowego na olej napędowy, poprzez fakturowanie sprzedaży paliwa (produktu ropopochodnego) jako oleju napędowego. Wobec powyższego organy podatkowe zakwestionowały prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez te podmioty, powołując w tym zakresie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT") i § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00