Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 października 2015 r., sygn. IV SA/Po 558/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) WSA Anna Jarosz Protokolant st.sekr.sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2015 r. sprawy ze skargi M. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu nienależnie pobranej zaliczki alimentacyjnej uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta P. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...]

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. postanowieniem z dnia [...] maja 2015 r. nr [...], po rozpoznaniu zażalenia M. S.na postanowienie Prezydenta Miasta P. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...], utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie.

Postanowienie to wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

M. S. wnioskiem z dnia [...]. stycznia 2015r. zwrócił się do Prezydenta Miasta P. o wszczęcie postępowania i wydanie decyzji w sprawie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia z tytułu zaliczki alimentacyjnej przez W. S. na rzecz E., H. i N. S.. Prezydent Miasta P. postanowieniem z dnia [...] lutego 2015r. odmówił wszczęcia postępowania z tegoż wniosku, wskazując że M. S. jako dłużnik alimentacyjny nie jest stroną postępowania w sprawie ustalenia prawa do zaliczki alimentacyjnej. Stroną w tej sprawie jest jedynie osoba uprawniona do alimentów orzeczonych wyrokiem sądu powszechnego lub ustalonych ugodą zawartą przed takim sądem. W tym postępowaniu po stronie zobowiązanego do alimentów nie powstają żadne nowe prawa ani obowiązki, a wobec tego decyzja ustalająca prawo do zaliczki alimentacyjnej nie wpływa na sytuacją prawną zobowiązanego do alimentów. Możliwość wydania decyzji o przyznaniu zaliczki osobom uprawnionym była skutkiem niewykonania przez wnioskodawcę obowiązku alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego. Wnioskodawca nie posiada interesu prawnego, by występować z wnioskiem o wszczęcie postępowania i wydanie decyzji w sprawie zwrotu zaliczki alimentacyjnej, nie jest więc stroną tego postępowania. Zgodnie zaś z art.61a § 1 kpa, gdy żądanie o którym mowa w art.61 zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ administracji publicznej wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00