Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 6 października 2015 r., sygn. II SA/Op 260/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2015 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu z dnia 4 maja 2015 r., nr [...] w przedmiocie przyznania jednolitej płatności obszarowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez P. S., dalej zwanego także Producentem, jest decyzja Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu z dnia 4 maja 2015 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa w Kędzierzynie-Koźlu z/s w Polskiej Cerekwi z dnia 4 lutego 2015 r., nr [...], odmawiającą przyznania Producentowi jednolitej płatności obszarowej.

Z przedłożonych akt administracyjnych wynika następujący stan faktyczny:

Wnioskiem z dnia 12 maja 2014 r. P. S. zwrócił się do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Kędzierzynie-Koźlu z siedzibą w Polskiej Cerekwi o przyznanie płatności na rok 2014. We wniosku wnioskodawca wskazał do płatności JPO (jednolita płatność obszarowa) dwadzieścia pięć działek rolnych o łącznej powierzchni 10,63 ha.

W dniu 30 grudnia 2014 r. Inspektorzy Powiatowego Lekarza Weterynarii podjęli próbę przeprowadzenia w gospodarstwie P. S. kontroli na miejscu w zakresie wzajemnej zgodności.

Z protokołu z dnia 30 grudnia 2014 r., nr [...], wynika iż do czynności kontrolnych nie doszło z uwagi na uniemożliwienie przez Producenta ich wykonania. W rubryce ww. raportu "Ustalenia końcowe" zawarte zostały uwagi osób wykonujących kontrole: "Kontrola CC-INT nie została przeprowadzona ze względu na odmowę kontroli w ustalonym terminie i dalszy brak możliwości skontaktowania się z właścicielem". Dalej wskazano, że - po wcześniejszej próbie przeprowadzenia kontroli bez zapowiedzi - telefonicznie nawiązano kontakt z przedstawicielem właściciela w dniu 12 grudnia 2014 r. i ustalono termin kontroli na 17 grudnia 2014 r. W dniu 15 grudnia 2014 r. przedstawiciel właściciela gospodarstwa z przyczyn osobistych telefonicznie odwołał kontrolę. W trakcie rozmowy przekazane zostały mu informacje, że w związku z odmową oraz brakiem udostępnienia gospodarstwa do kontroli w późniejszym terminie, konsekwencją tego stanu rzeczy będzie odebranie dopłat bezpośrednich przez ARiMR. W protokole odnotowano, że w dniach od 22 do 30 grudnia 2014 r. wielokrotnie próbowano telefonicznie skontaktować się z właścicielem lub jego przedstawicielem. Wobec braku kontaktu telefonicznego zdecydowano o przeprowadzeniu kontroli na miejscu w siedzibie stada. Po przyjeździe do gospodarstwa Inspektor Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu nie został wpuszczony na jego teren pomimo podjęcia próby nawiązania kontaktu z osobami przebywającymi wtedy w domu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00