Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 października 2015 r., sygn. II SA/Lu 1101/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia NSA Witold Falczyński, Protokolant Starszy asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 października 2015 r. sprawy ze skargi I. A. i J. A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej utraty wartości nieruchomości w wyniku uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze - na podstawie art. 134 K.p.a. po rozpatrzeniu wniosku I. A. i J. A., reprezentowanych przez pełnomocnika matkę - C. A. o ponowne rozpatrzenie sprawy - stwierdziło niedopuszczalność ww. środka zaskarżenia. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy został złożony w sprawie rozstrzygniętej postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Nr [...] o uznaniu za nieuzasadnione zażalenia na niezałatwienie przez Prezydenta Miasta B. P. wniosku z dnia 15 maja 2014 r. o wypłatę odszkodowania z tytułu utraty możliwości dysponowania nieruchomością zabudowaną, oznaczoną nr geod. 2177, położoną w B. P. przy ul. [...] oraz zażalenia na przewlekłe postępowanie w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta B. P. pod nazwą "L.".

Organ wyjaśnił, że skierowane do Prezydenta Miasta B. P., aby wypłacił właścicielkom działki nr [...] odszkodowanie z tytułu utraty możliwości dysponowania tą nieruchomością w istocie rzeczy jest żądaniem opartym o art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym /Dz. U. z 2012r., poz.647 ze zm./. Nie jest to zatem sprawa administracyjna bowiem tego rodzaju roszczenie jest roszczeniem cywilnoprawnym, dochodzonym - w razie braku porozumienia - na drodze postępowania przed sądem powszechnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00