Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 października 2015 r., sygn. I SAB/Go 4/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2015 r. sprawy ze skargi M s.c. M.M., A.F. na przewlekłość postępowania Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2014 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 6 maja 2015 r. spółka M s.c. A.F., M.M. wniosła skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2014 r.
Skarga została wywiedziona na tle następującego stanu faktycznego sprawy.
Postanowieniem z [...] września 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął wobec spółki cywilnej M postępowanie kontrolne w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za sierpień 2014 r. W ramach tego postępowania organ kontroli skarbowej w dniach [...] września 2014 r. pobrał od skarżącej dokumenty związane z zakresem postępowania, m.in. rejestry VAT sprzedaży i zakupu oraz dokumenty stanowiące podstawę zapisu w rejestrach VAT.
Organ kontroli skarbowej ustalił, że spółka prowadzi działalność handlową w obszarze podwyższonego ryzyka, polegającą na obrocie telefonami komórkowymi, zaś w deklaracji VAT-7 za sierpień 2014 r. wykazała zwrot podatku w łącznej kwocie 1.968.659 zł. Nadto w sierpniu 2014 r. stosunek wartości wewnątrzwspólnotowych dostaw do wielkości sprzedaży na terenie kraju wyniósł 99,5 %, a czterech z sześciu zagranicznych odbiorców spółki we wspólnotowym systemie wymiany informacji EUROFISC występuje w obszarze podatników podejrzanych o udział w oszustwie karuzelowym (jeden ze statusem brokera, trzech ze statusem podmiotu wiodącego). Wobec powyższego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej podjął działania zmierzające do sprawdzenia czy podatnik dokonując transakcji wewnątrzwspólnotowych nie uczestniczy w mechanizmie przestępczym, w ramach którego dochodzi do wyłudzenia podatku od towarów i usług.