Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 października 2015 r., sygn. IV SA/Gl 104/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. sprawy ze skargi O. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego zasiłku dla bezrobotnych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu Z. z dnia [...] roku nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Starosta Powiatu [...] (dalej: Starosta) odmówił O.G. umorzenia nienależnie pobranego świadczenia.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podniesiono, iż decyzją tego organu z dnia [...] Nr [...], utrzymaną w mocy przez organ odwoławczy, orzeczono o obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia tj. zasiłku dla bezrobotnych pobranego w okresie od [...] do [...] w kwocie [...] zł.

W dniu [...] strona złożyła wniosek o umorzenie kwoty nienależnie pobranego świadczenia. Pismem z dnia [...] wezwano stronę do stawienia się w dniu [...] celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w kwestii istnienia przesłanek do umorzenia należności stosownie do art. 76 ust.7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W świetle wskazanego wyżej przepisu, starosta może odroczyć termin płatności lub rozłożyć na raty nienależnie pobrane świadczenie, zwrot refundacji oraz jednorazowo przyznanych środków w przypadkach, o których mowa w art. 46 ust. 2 i 3, albo po zasięgnięciu opinii powiatowej rady rynku pracy, umorzyć te należności w całości albo w części, jeżeli m.in. dochodzenie należności mogłoby pozbawić osobę, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2, albo osobę pozostającą na jej utrzymaniu niezbędnych środków utrzymania;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00