Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 października 2015 r., sygn. IV SA/Gl 122/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2015 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta R. działający na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 60 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 61 ust. 1 pkt 1 i 3, ust. 2 pk. 1 i 3, art. 64 oraz art. 103 ust. 2 i art. 106 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.) decyzją z dnia [...] ustalił odpłatność M.J. za pobyt matki J.J. w Domu Pomocy Społecznej w G. w wysokości [...] zł miesięcznie od dnia umieszczenia w DPS tj. od [...] do dnia [...] w łącznej wysokości [...] zł. Jednocześnie odmówił odstąpienia od zwolnienia z odpłatności za pobyt matki w tym DPS. W uzasadnieniu decyzji przybliżono sytuację związaną z umieszczeniem J.J. w domu pomocy społecznej jak również przedstawiono zasady ustalania tej odpłatności. Następnie organ przybliżył sytuację osobistą i dochodową rodziny strony i doszedł do przekonania, że nie zachodzą przesłanki zwolnienia z odpłatności przewidziane art. 64 ustawy o pomocy społecznej. Wysokość odpłatności ustalona została z uwzględnieniem sytuacji dochodowej rodziny strony i ilości środków, które pozostaną po uiszczeniu tej opłaty.

Z decyzją tą nie zgodził się M.J., który wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. W odwołaniu tym wyraził swoje niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia zarzucając mu naruszenie szeregu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego jak również ustawy o pomocy społecznej. W szczególności zarzucił brak poinformowania o wszczęciu postępowania administracyjnego, jak również podniósł, że prowadzenie tego postępowania jest bezprzedmiotowe, ponieważ w dniu [...] J.J. zmarła. Nadto zarzucił organom administracji błędną interpretację przepisów ustawy o pomocy społecznej polegającą na zaniechaniu wydania decyzji ustalającej odpłatność wraz z decyzją o skierowaniu J.J. do domu pomocy społecznej. Zdaniem odwołującego obowiązek ponoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej kreuje decyzja administracyjna a nie umowa zawierana na podstawie art. 103 ustawy o pomocy społecznej. W dalszej części odwołania podniesiono, że strona występowała o całkowite zwolnienie z odpłatności a nie o zwolnienie matki z odpłatności jak przyjął organ pierwszej instancji. Nadto zarzucono organowi temu niewłaściwe ustalenie sytuacji faktycznej rodziny oraz nie podjęcie rozstrzygnięcia w zakresie zwolnienia z odpłatności. Podkreślono przy tym, że strona nie odmówiła podpisania umowy, lecz wystąpiła o całkowite zwolnienie z opłat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00