Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 października 2015 r., sygn. IV SA/Gl 183/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ż. po rozpatrzeniu zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej nie stwierdził u T.W. przewlekłej choroby zawodowej obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3- 6 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Powyższe orzeczenie zostało wydane w oparciu o art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm.) i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 2).

W uzasadnieniu wskazano, że T.W. w latach 1977- 2012 (z przerwą na urlop wychowawczy w latach 1989- 1995) zatrudniona była w A S. A. w Ż. na stanowisku laborant w kotłowni węglowej, w wytwórni B i w rozlewni [...].

Dalej organ I instancji stwierdził, że T.W. była badana na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w K.- Poradni Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie lekarskie z dnia [...]r. nr [...]), gdzie lekarze specjaliści orzekli o braku podstaw do rozpoznania przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych. Biorąc pod uwagę badanie podmiotowe, przedmiotowe, badania laboratoryjne, analizę dostępnej dokumentacji medycznej, badanie elektroneurograficzne oraz konsultację neurologiczną i ortopedyczną, lekarze specjaliści rozpoznali stan po uwolnieniu obu nerwów pośrodkowych bez klinicznych i neurograficznych cech zespołu cieśni nadgarstka. Biorąc pod uwagę dane o narażeniu zawodowym, wyniki przeprowadzonych badań oraz istnienie u T.W. pozazawodowych czynników ryzyka powstania zespołu cieśni nadgarstka, tj. leczenie hormonalne z powodu powiększenia tarczycy (lata 1995- 1997), menopauza (od 2009 roku), otyłość (BMI- 30,8)- nie znaleziono podstaw do uznania bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem zawodowej etiologii zespołu cieśni nadgarstka i do rozpoznania choroby zawodowej z poz. 20. 1 wykazu chorób zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00