Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 21 września 2015 r., sygn. IV SA/Wa 627/15
Inne
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie Karolina Kisielewicz-Malec po rozpoznaniu w dniu 21 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku adwokata W. W. o przyznanie wynagrodzenia o przyznanie wynagrodzenia za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy w postępowaniu przed sądem administracyjnym w pierwszej instancji w sprawie ze skargi K. O. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania postanawia: - przyznać adw. W. W. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 240 zł tytułem wynagrodzenia za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy oraz kwotę 55,20 zł stanowiącą 23 % podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny w Warszawie przyznał skarżącej K. O. prawo pomocy w granicach sprawy o sygn. IV SA/Wa 627/15, polegające na zwolnieniu od kosztów sądowych i ustanowieniu adwokata (postanowienie z dnia 2 kwietnia 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 627/15).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 września 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 627/15 uwzględnił skargę K. O. i uchylił zaskarżone postanowienie Wojewody [...].
Wyznaczony pełnomocnik - adw. W. W. na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku wniósł o przyznanie kosztów pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu w postępowaniu przed WSA. Pełnomocnik oświadczył, że pomoc prawna nie została opłacona w całości jak i w części przez stronę skarżącą.
Wniosek o wynagrodzenie za zastępstwo prawne podlega uwzględnieniu. Wysokość wynagrodzenia należnego adwokatowi za udzieloną pomoc prawną w postępowaniu przed sądem I instancji ustala się zgodnie z przepisem § 14 ust. 2 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. z 2013 r., poz. 461) i wynosi 120 złotych. O wysokości wynagrodzenia orzeczono mając na uwadze postanowienie § 2 ust. 3 rozporządzenia, zgodnie z którym w sprawach, w których strona korzysta z pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu, wynagrodzenie podwyższa się o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.
Wobec powyższego, na podstawie art. 250 § 1 i art. 258 § 2 pkt 8 p.p.s.a. w zw. z § 14 ust. 2 pkt 1 lit. c oraz z § 2 ust. 3 powołanego rozporządzenia, orzeczono jak w sentencji postanowienia.
Źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/