Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2015 r., sygn. I SA/Wa 964/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Gdesz Sędziowie WSA Dariusz Chaciński WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2015 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej ul. [...] w [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...], po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej ul. [...] w [...] o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymało w mocy własne postanowienie z dnia [...] marca 2015 r., nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] września 2011 r., nr [...] jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 20 lutego 2015 r. Wspólnota Mieszkaniowa ul. [...] w [...] wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] września 2011 r., jako wydanej z rażącym naruszeniem art. 7 ust 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279, ze zm.), art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. z 2014 r. Dz. U. poz. 518, ze zm.) oraz art. 104 § 1 kpa i art. 104 § 1 w związku z art. 10 § 1 kpa.
Po jego rozpatrzeniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia [...] marca 2015 r. odmówiło wszczęcia postępowania, ponieważ w ocenie organu nadzoru wnioskująca Wspólnota Mieszkaniowa nie legitymuje się interesem prawnym do złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności przedmiotowej decyzji. Kolegium zauważyło, że stronami postępowania w sprawach z dekretu w. są dotychczasowy właściciel lub jego następcy prawni. Natomiast inne podmioty mogłyby być stronami tylko wówczas, gdyby wykazały się tytułem prawnorzeczowym do gruntu, będącego przedmiotem wniosku byłego właściciela, czego Wspólnota nie uczyniła. Wspólnota nie była adresatem decyzji będącej przedmiotem postępowania, ani nie przysługuje jej tytuł prawnorzeczowy do przedmiotowej nieruchomości. Równocześnie organ nadzoru przywołując treść art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, ze zm.) wyjaśnił, że na podstawie tego przepisu uprawnienia Wspólnoty Mieszkaniowej sprowadzają się do zarządzenia budynkiem, w którym wyodrębniono własność lokali. Wspólnota Mieszkaniowa zarządza tą właśnie nieruchomością wspólną. W zakresie uprawnień przysługujących Wspólnocie Mieszkaniowej określonych w ustawie o własności lokali nie można doszukać się jakiegokolwiek prawa do gruntu, którego dotyczy postępowanie administracyjne prowadzone w sprawie. Zatem, w ocenie Kolegium, również z tego tytułu Wspólnota Mieszkaniowa nie legitymuje się żadnym tytułem prawnorzeczowym do gruntu będącego przedmiotem postępowania.