Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 września 2015 r., sygn. II SA/Sz 68/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia WSA Maria Mysiak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 września 2015 r. sprawy ze skargi U. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji przyznającej świadczenia rodzinne uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta W. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta decyzją z dnia [...] przyznał U.P. zasiłek rodzinny na dwoje dzieci, na okres zasiłkowy od [...] oraz dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego i z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Decyzją z dnia [...], wydaną m. in. na podstawie art. 3 pkt 1, 2, 2a, 23 lit. a i c, pkt 24 lit. c, art. 5 ust. 1, 4, 4b, art. 8 pkt 2, art. 20 ust. 2, art. 23 ust. 4d, art. 24 ust. 7, art. 25 ust. 1, art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.) organ I instancji uchylił decyzję własną z dnia [...] w zakresie dotyczącym przyznania zasiłku rodzinnego na dwoje dzieci i dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

W uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, że wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego został złożony w dniu [...]. W związku z utratą dochodów za [...] wnioskodawczyni dołączyła dokumenty potwierdzające utratę dochodu i wysokość utraconego dochodu. Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, osoba otrzymująca świadczenie jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne. W myśl art. 23 ust. 4d tej ustawy, w przypadku utraty dochodu lub uzyskania dochodu do wniosku o świadczenia rodzinne należy dołączyć dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu oraz ich wysokość. W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód tej osoby ustala się na podstawie dochodu powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych (art. 5 ust. 4b ustawy). Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć dokument określający wysokość dochodu uzyskanego z miesiąca następującego po miesiącu w którym dochód został uzyskany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00