Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 września 2015 r., sygn. I SA/Po 156/15
|Sygn. akt I SA/Po 156/15 | | WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2015 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Wójta Gminy [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od [...] na rzecz [...] kwotę [...] ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] września 2013 r. K. Sp. z o.o. z siedzibą w M. (dalej zwania spółką lub skarżącą) skierowała do Wójta Gminy M. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od nieruchomości.
We wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że skarżąca jest właścicielem nieruchomości położonych na terenie gminy M. Przy czym posiadane przez spółkę nieruchomości to m. in. użytki gruntowe, które zgodnie z wpisami w ewidencji gruntów i budynków stanowią użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasy. Zaznaczono przy tym, że grunty te nie zostały formalnie wyłączone z produkcji rolniczej, jednocześnie zaznaczono, że skarżąca deklaruje i opodatkowuje grunty podatkiem od nieruchomości. We wniosku o wydanie interpretacji wyjaśniono ponadto, że skarżąca na posiadanych przez nią nieruchomościach nie posadowiła obiektów, które byłyby wykorzystywane w działalności gospodarczej. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zaznaczyła, że powzięła wątpliwość odnośnie tego czy obecny sposób ustalania podstawy opodatkowania i naliczania podatku od nieruchomości jest prawidłowy.
W związku z powyższym zwrócono się do Wójta Gminy M. z następującymi pytaniami: