Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 września 2015 r., sygn. I SA/Ol 389/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski sędzia WSA Jolanta Strumiłło Protokolant stażysta Joanna Lasek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2015r. sprawy ze skargi Spółki A. na interpretację indywidualną Prezydenta z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 stycznia 2015r. A. Spółka z o.o. z siedzibą w L. (dalej jako: "Spółka", "skarżąca") na podstawie art.14j §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), dalej jako "O.p.", zwróciła się do Prezydenta o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości niezadaszonego parkingu usytuowanego na dachu budynku galerii handlowej.

Skarżąca podała, że od stycznia 2015r. deklaruje podatek od nieruchomości z tytułu wybudowanego w 2014r. budynku handlowo-usługowego (galerii handlowej) wraz ze wszystkimi częściami składowymi oraz przynależnościami. Na dachu ww. budynku usytuowany jest niezadaszony parking.

Zdaniem Spółki, powierzchnia niezadaszonego parkingu nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej budynku dla celów podatku od nieruchomości. Parking taki stanowi część składową budynku i choć jego powierzchnia nie będzie uwzględniana w powierzchni użytkowej, to nie będzie również opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako budowla, gdyż nią nie jest. Wskazała, że z definicji kondygnacji zawartej w §3 pkt 16 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika, że powierzchnia dachu nie jest uważana za kondygnację, dlatego też powierzchnia obiektów zlokalizowanych na dachu budynku nie powinna być wliczana do jego powierzchni użytkowej dla celów podatku od nieruchomości. Podkreśliła, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest budynek razem z instalacjami i urządzeniami technicznymi, zatem obiekty i instalacje umiejscowione na dachu stanowią dla celów podatku od nieruchomości część budynku i nie powinny stanowić odrębnego od budynku przedmiotu opodatkowania. Na poparcie tego stanowiska powołała wyroki sądów administracyjnych oraz poglądy doktryny. Zaznaczyła, że zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania, dany przedmiot powinien rodzić tylko jedno zobowiązanie podatkowe. Tym samym, obiekty zlokalizowane na dachu budynku stanowią wraz z budynkiem jeden przedmiot opodatkowania i nie mogą jednocześnie podlegać opodatkowaniu jako budowle.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00