Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 września 2015 r., sygn. III SA/Łd 1092/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant asystent sędziego Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2015 r. sprawy ze skargi J. i K. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia postanowienia o zwrocie skarżącym wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego wobec B. S. 1. oddala skargę; 2. przyznaje adwokatowi J. B. - G. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł., przy ul. [...] kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu sądowym skarżącym J. i K. P. i kwotę powyższą nakazuje wypłacić adwokatowi J. B. - G. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 maja 2013 r. sygn. III SA/Łd 18/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi J. P. uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] i poprzedzające je postanowienie Burmistrza O. z dnia [...] nr [...] oraz zasądził na rzecz skarżącej od organu kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego wnioskiem z dnia [...] J. i K. P. wystąpili do Urzędu Miejskiego w O. o "wszczęcie postępowania administracyjnego wobec B. S. zamieszkałej w O. A. We wniosku wskazano na fakt zajmowania przez B. S. mieszkania z zasobów Gminy, podczas gdy równocześnie posiada ona tytuł prawny do mieszkania w O. przy ul. B., a także wykorzystywanie przez ww. lokalu mieszkalnego w budynku przy A. niezgodnie z umową i przepisami art. 5 i 61 Prawa budowlanego, składanie przez B. S. fałszywych zeznań w Sądzie Rejonowym w O., w sprawie [...], co naraziło ich na koszty prowadzonego 11 lat procesu, a także przyczyniło się do trwania Gminy O. "w błędnych decyzjach". Wnioskodawcy uważają, że B. S. nie powinna być objęta ochroną danych osobowych, ponieważ dopuściła się czynów ściganych z art. 233 kpk, art. 59 pkt 1 ust. 10, art. 59 pkt 2 ust. 2 Prawa budowlanego oraz z § 11 uchwały Nr [...] Rady Miejskiej w O. z dnia 11 października 2007 r., które należy wyjaśnić w postępowaniu administracyjnym. Wnieśli o: dopuszczenie ich do uczestnictwa w przedmiotowym postępowaniu, ustalenie, kto obecnie zamieszkuje w lokalu po dawnych lokatorach p. S. i L. S., zbadanie procedur prawnych odnoszących się do spadkobrania nieruchomości w O. przy ul. B., podanie, jakie przepisy zastosowano wobec B. S., która będąc spadkobiercą domu przy ul. B. korzystała równocześnie z lokalu komunalnego przy A., podanie, w jakiej wysokości B. S. płaciła czynsz za wynajem ww. lokalu, podanie uzasadnienia, jaki był cel zakupu przez Gminę dwóch biurowców przy ul. C. za kwotę 345 tyś. zł, ustalenie, jakie działania podjęła Gmina, ażeby wypowiedzieć lokal komunalny B. S. i wyegzekwować koszty naprawy szkód wyrządzonych wskutek niezgodnej z przepisami eksploatacji lokalu, podanie, jakie są powody i podstawa prawna "do chronienia B. S. od odpowiedzialności za czynione szkody na rzecz interesów Gminy i dobra społecznego".