Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 września 2015 r., sygn. II SA/Kr 768/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla (spr.) Sędziowie WSA: Magda Froncisz Beata Łomnicka Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2015 r. sprawy ze skargi M.B. i S.B. na decyzję nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 28 kwietnia 2015 r., znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu [...] w K. , decyzją nr [...] z dnia 4.02.2013 r. (znak: [...] ) wydaną na podstawie art. 104 i art. 105 par. 1 Kpa, po rozpatrzeniu sprawy dotyczącej "budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...] w miejscowości Z. gm. K. -L. " - umorzył postępowanie, uznając je za bezprzedmiotowe.

W motywach rozstrzygnięcia organ podał, że prowadzone postępowanie miało na celu ustalenie, czy inwestor dopuścił się istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę.

Organ I instancji wskazał, że w dniu 09.05.2011 r. wpłynęło do PINB pismo S.B. i M.B. . Z pisma tego wynikało, iż wnioskodawcy domagają się:

,,I. natychmiastowego wstrzymanie dalszych prac budowlanych na inwestycji realizowanej na podstawie pozwolenia na budowę nr: [...] , z powodu naruszenia przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;

II. nakazania inwestorom (R.W. i Z.W. ) dostosowania projektu budowlanego do aktualnej sytuacji prawnej i faktycznej."

Wnioskodawcy podali, że: "odległość ścian realizowanego budynku od betonowej granicy z naszą działką wynosi faktycznie tylko ok. 3 metry, co stanowi naruszenie przepisów określających usytuowanie budynków."

Pismo to organ nadzoru budowlanego I instancji ocenił pierwotnie jako żądanie wszczęcia procedury przewidzianej art. 50-51 ustawy Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00