Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 września 2015 r., sygn. IV SA/Gl 1191/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 września 2015 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta K. na podstawie art. 3, art. 8 ust. 1, art. 39 oraz art. 106 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 z zm., dalej zwanej "ustawą") odmówiono W. G. zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakupu biletu miesięcznego.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że strona wnioskiem z dnia 15 maja 2014r. zwróciła się o przyznanie pomocy w formie zasiłku celowego na zakup biletu miesięcznego.

Organ ustalił, że wnioskodawca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, a osiągnięty przez niego dochód wyliczony zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy wynosi 529 zł (zasiłek stały) i nie przekracza kryterium dochodowego, które w sytuacji jednoosobowego gospodarstwa domowego stanowi kwotę 542 zł. Przyjęto, że w sytuacji wnioskodawcy zachodzą okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku celowego, a zgłoszona potrzeba może być traktowana jako niezbędna. Nie jest jednak możliwe objęcie strony wnioskowaną pomocą ze względu na brak wykorzystywania przez nią posiadanych możliwości i uprawnień w celu poprawy trudnej sytuacji życiowej. Przyznanie wnioskowanego zasiłku nie byłoby zatem celowe w myśl art. 3 ust. 4 ustawy.

Organ podniósł, że w toku prowadzonych z inicjatywy strony postępowań każdorazowo była ona informowana o możliwości poprawy swojej sytuacji poprzez wystąpienie z powództwem o alimenty od pełnoletnich córek, jak również o podjęcie działań w celu uregulowania sytuacji mieszkaniowej, a także o możliwości ubiegania się o przyznanie zasiłku okresowego, o którym mowa w art. 38 ustawy. Informowano nadto wnioskodawcę, że w ramach pracy socjalnej istnieje możliwość uzyskania pomocy pracownika w zakresie sporządzania pism do Urzędu Miasta w K. o przydział lokalu socjalnego, gdyż w przypadku uzyskania mniejszego lokalu koszty związane z jego użytkowaniem byłyby mniejsze, a także strona mogłaby ubiegać się o dodatek mieszkaniowy i energetyczny. Poinformowano także wnioskodawcę o możliwości uzyskania nieodpłatnego poradnictwa prawnego w tym w sprawie o alimenty. Jak wynika z poczynionych ustaleń wnioskodawca nie podjął żadnych czynności celem wykorzystania wskazanych możliwości w celu poprawy swojej sytuacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00