Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 września 2015 r., sygn. III SA/Gd 1021/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Wioleta Gładczuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2015 r. spraw ze skarg Z. K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia 16 października 2014 r. nr [...], z dnia 16 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie cła antydumpingowego oddala skargi.

Uzasadnienie

Zaskarżonymi decyzjami z dnia 16 października 2014 r. (nr [...] i nr [...]) Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego dnia 16 lipca 2014 r. (nr [...] i nr [...]), którymi organ określił kraj pochodzenia towarów oraz stawkę cła antydumpingowego podlegającego retrospektywnemu zaksięgowaniu w odniesieniu do zgłoszeń celnych z dnia 15 września 2011 r. oraz z dnia 24 października 2011 r.

W sprawach zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

"A" Sp. z o. o. złożyła w imieniu Z. K. (dalej: "strona", "skarżący") następujące zgłoszenia celne:

- w dniu 15 września 2011 r. zgłoszenie celne dotyczące siatki z włóka szklanego, importowanej z Malezji. W zgłoszeniu celnym wskazano kod Taric 7019 59 00 10, a kwota długu celnego została określona z zastosowaniem preferencyjnej stawki celnej na podstawie świadectwa pochodzenia FORM A nr [...]. Eksporterem była firma "B" z Malezji. Zgłoszenie zostało zaewidencjonowane pod nr [...];

- w dniu 24 października 2011 r. zgłoszenie celne dotyczące siatki z włókna szklanego, importowanej z Malezji. W zgłoszeniu celnym wskazano kod Taric 7019 59 00 10, a kwota długu celnego została określona z zastosowaniem preferencyjnej stawki celnej na podstawie świadectwa pochodzenia FORM A nr [...]. Eksporterem była firma "C" z Malezji. Zgłoszenie zostało zaewidencjonowane pod nr [...].

W związku z raportem końcowym Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (dalej: OLAF) nr [...] oraz weryfikacją świadectwa pochodzenia nr FORM A nr [...] organ wszczął postępowania zakończone decyzjami: z dnia 28 września 2012 r. (nr [...]) oraz z dnia 29 maja 2014 r. (nr [...]), którymi określił w stosunku do wyżej wymienionych zgłoszeń celnych stawkę celną erga omnes w wysokości 7 % i określił na nowo należności celne i podatkowe. W pierwszym przypadku decyzja stała się ostateczna, ponieważ nie złożono odwołania, a w drugim została uchylona w części dotyczącej odsetek - organ odwoławczy orzekł o odstąpieniu od poboru tych odsetek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00