Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 sierpnia 2015 r., sygn. I SA/Wr 982/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. z/s w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżącej kwotę 457 ( czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] 2011 r. "A" sp. z o.o. (zwany dalej Wnioskodawcą, Skarżącą) zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
We wniosku podała, że przewiduje powołanie spółki komandytowo- akcyjnej. Status SKA będzie przewidywał obowiązek wnoszenia dopłat do spółki, związany z posiadanymi przez akcjonariuszy akcjami imiennymi. Dopłaty każdorazowo mają być przekazywane na kapitał zapasowy spółki, chyba, że walne zgromadzenie wskaże w tej uchwale inny fundusz, z wyłączeniem kapitału zakładowego i kapitału podstawowego pochodzącego z wkładów komplementariuszy. Uchwalone dopłaty w każdym przypadku będą zwrotne, o ile nie będą potrzebne na pokrycie strat bilansowych. Zwrot będzie dokonywany równomiernie wszystkim wspólnikom (akcjonariuszom).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
"Czy w przedstawionym zdarzeniu, w związku z wniesieniem przez akcjonariuszy dopłat do SKA, powstanie po stronie tej spółki (SKA) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych".
Zdaniem Wnioskodawcy, dopłaty wnoszone przez akcjonariuszy do SKA nie powinny być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ z dniem 1 maja 2004 r., tj. z chwilą akcesji do Unii Europejskiej, Rzeczpospolita Polska utraciła prawo do utrzymywania podatku kapitałowego od zdarzeń, które na gruncie prawa krajowego kwalifikowane były jako "zmiana umowy spółki".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right