Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 sierpnia 2015 r., sygn. II SA/Rz 224/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Małgorzata Wolska Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 sierpnia 2015 r. sprawy ze skargi P. Ł. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do skierowania na badania lekarskie I. stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia i postanowienia Komendanta Powiatowego Policji z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...]; II. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz skarżącego P. Ł. kwotę 340 zł /słownie: trzysta czterdzieści złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. Ł. jest postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji (dalej KWP) z [...] grudnia 2014 r. nr [...], w sprawie przywrócenia terminu do skierowania na badania lekarskie.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne: w dniu 19 września 2014 r. wpłynął do Komendanta Powiatowego Policji [...] (dalej KPP) wniosek P. Ł., reprezentowanego przez adwokata o przywrócenie terminu do przeprowadzenia badań lekarskich, na które ww. został skierowany wnioskiem KPP w dniu 25 czerwca 2003 r. W uzasadnieniu podano, że uchybienie terminu do wykonania badań nie nastąpiło z jego winy, gdyż korespondencja kierowana w tej sprawie była odbierana przez jego matkę, z którą był skonfliktowany.

Postanowieniem z [...] listopada 2014 r. nr [...], KPP - odmówił przywrócenia terminu do przeprowadzenia badań lekarskich. W uzasadnieniu wskazano, że korespondencja kierowana do zainteresowanego była odbierana nie tylko za pośrednictwem jego matki, a także ojca. Organ ustalił, że P. Ł. wyprowadził się z domu rodzinnego po zakończeniu służby wojskowej. W tym przypadku ww. realizując czynności urzędowe w Starostwie Powiatowym [...] w 2003 r., obowiązany był do zawiadomienia Starosty o zmianie adresu, tym bardziej, że w tym czasie już nie zamieszkiwał u matki pod dotychczasowym adresem. KPP stwierdził, że ww. nie dochował należytej staranności w kontaktach ze Starostwem podczas realizacji czynności urzędowych związanych z zatrzymanym prawem jazdy. Nadto odbierana korespondencja do ww. przez innych domowników poza matką także rodzi prawdopodobieństwo dostarczenia korespondencji w sposób właściwy. Reasumując KPP podał, że wnioskodawca w sposób niedostateczny uprawdopodobnił, że uchybienie terminu nastąpiło nie z jego winy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00