Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. III SA/Lu 397/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia WSA Robert Hałabis, Protokolant Referent Paulina Nagajek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2015 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia zezwolenia w części dotyczącej punktu gier oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w L. decyzją z dnia [...] października 2008 r., nr [...] udzielił F. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa lubelskiego w punktach wymienionych w załączniku nr 1 do decyzji, na okres 6 lat, do dnia 28 października 2014 r.
W pozycji 8 załącznika wymieniono punkt gier [...], G., [...] C.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w B. P. zmienił powyższą decyzję w zakresie nieprzekraczalnego terminu rozpoczęcia działalności i w stosunku do 20 punktów przedłużył termin o 6 miesięcy, określając go na dzień 14 lipca 2011 r.
Decyzją z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w B. P. stwierdził wygaśnięcie zezwolenia z dnia [...] października 2008 r. w części dotyczącej punktu gier wymienionego w pozycji 8 załącznika nr 1.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia stanowił przepis art. 48 ust. 2 w związku z art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), dalej: ustawa o grach hazardowych. Z przepisu tego wynika, że w przypadku nierozpoczęcia działalności w terminie określonym w koncesji lub zezwoleniu, koncesja lub zezwolenie wygasa w całości lub w części, w której nie podjęto działalności.