Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. III SA/Wr 343/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz (sprawozdawca) Protokolant specjalista Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 22 lipca 2015 r. sprawy ze skargi "A"Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektor Izby Celnej we W. z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier poza kasynem gry oddala skargę. .
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją, opisaną w sentencji niniejszego wyroku, Dyrektor Izby Celnej we W., po rozpatrzeniu odwołania strony skarżącej - Sp. z o.o. "A" - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia 11.10. 2013r. (Nr [...]), nakładającą na spółkę karę pieniężną w kwocie [...] zł, w związku z eksploatowaniem automatu do gier poza kasynem gry.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ celny wskazał, że w dniu 15.10. 2013 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu: Bar Piwny "[...]" w G. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych, w wyniku której stwierdzili eksploatowanie w tym lokalu automatu do gry [...] nr [...].
Funkcjonariusze przeprowadzili eksperyment w celu odtworzenia możliwości gry, w wyniku którego stwierdzono, że jest to urządzenie elektroniczne, umożliwiające grę po uiszczeniu opłaty, a przebieg gry i jej wynik wskazuje na to, że gra ma charakter losowy. Funkcjonariusze stwierdzili w czasie eksperymentu, że gry na tym urządzeniu były grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust.5 ustawy o grach hazardowych.
Kontrolującym okazano umowę najmu zawartą pomiędzy skarżącą a wynajmującym. Według umowy zawartej na czas nieokreślony skarżąca spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach zręcznościowych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, które nie mają charakteru losowego. Do dysponowania i rozporządzania automatami użytkowanymi w lokalu uprawniona jest wyłącznie spółka. Wynajmujący nie jest upoważniony do samodzielnego urządzania i prowadzenia gier na automatach, oddania w użytkowanie automatów osobom trzecim. Spółka zobowiązała się także do zapłaty wynajmującemu miesięcznego ryczałtowego wynagrodzenia, powiększonego o kwotę podatku od towarów i usług. Wynagrodzenie obejmowało również koszt dostarczania energii elektrycznej, pozwalającego na niezakłóconą pracę automatu, ochrony automatu przed uszkodzeniem lub zniszczeniem.