Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. VI SA/Wa 1055/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Jacek Fronczyk Protokolant sekr. sąd. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2015 r. sprawy ze skargi J.N. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy refundacji produktu leczniczego oddala skargę

Uzasadnienie

VI SA/Wa 1055/15

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Minister Zdrowia, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696 ze zm.) - także jako ustawa, utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] grudnia 2014 r. odmawiającą J. N. wydania zgody na refundacje leku F., D., tabletki, 500mg (nazwa wytwórcy A.) - także jako lek.

Decyzje wydano w następujących ustaleniach;

W dniu [...] października 2014 r. J. N. (reprezentowany przez przedstawicieli ustawowych w tym S. N.) złożył wniosek o wydanie zgody na refundację sprowadzonego z zagranicy leku.

W dniu [...] października 2014 r. J. N. wystąpił z zapotrzebowaniem na sprowadzenie z zagranicy leku.

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. Minister Zdrowia wyraził zgodę na sprowadzenie leku z zagranicy.

W piśmie z dnia 3 grudnia 2014 r. z-ca Kierownika Kliniki [...], w odpowiedzi na pismo Ministra Zdrowia stwierdziła, ze wnioskowany lek jest jedynym skutecznym preparatem. U chorego nie stosowano dotychczas innych preparatów, gdyż nie potwierdzono ich skuteczności. Inne preparaty (np. D.) o podobnym działaniu nie mają działania chelatującego w chorobie pacjenta. Natomiast wnioskowany lek, jako jedynie skuteczny, jest stosowany w próbie klinicznej Grancie Unii Europejskiej [...].

Według Karty Oceny specjalisty w Wydziale Dostępności i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych wnioskującego o odmowie refundacji leku, korzyści zdrowotne stosowania leku przewyższając ryzyko jego stosowania. Odwołując się do opinii Konsultanta Krajowego stwierdzono, że nie ma żadnego konkretnego sposobu leczenia choroby pacjenta. Leczenie polega jedynie na złagodzeniu objawów choroby, zatem leczenie powinno polegać na skoordynowanych działaniach poszczególnych specjalistów. Według opinii konsultanta z danej dziedziny medycyny wnioskowany lek powinien być dostępny i refundowany dla indywidualnych pacjentów, co w zakresie zasadności terapii lekiem pacjenta potwierdził Konsultant Wojewódzki. Uzasadniając odmowę refundacji leku stwierdzono, że brak jest jednoznacznych dowodów na skuteczność leku, lek spowalnia chorobę, jednakże Departament Polityki Lekowej i Farmacji (nie kwestionując zasadności stosowania preparatu) uznaje refundację za bezzasadną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00