Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. VI SA/Wa 3893/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędzia WSA Dariusz Zalewski Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2015 r. sprawy ze skargi M. Sp. j. z siedzibą w S. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] września 2014 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny (dalej GIF) utrzymał w całości w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w [...] (dalej WIF) z [...] kwietnia 2014 r., którą:
1. stwierdzono przez M. Sp. j. z siedzibą w S. (dalej skarżąca) naruszenie zakazu, o którym mowa w art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne poprzez prowadzenie reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie "Apteka [...]", zlokalizowanej w C., przy ul. Z. [...], polegającej na umieszczeniu w izbie ekspedycyjnej ww. apteki tzw. potykacza z plakatem o treści: "Mamy TAŃSZE odpowiedniki drogich leków" (przy czym słowo "tańsze" napisano dużo większą czcionką niż pozostały tekst) i nakazano zaprzestania prowadzenia tej reklamy;-
2. nałożono na skarżącą karę pieniężną w wysokości 10.000 złotych.
Jako podstawę materialnoprawną skarżonej decyzji wskazano art. 112 ust. 3 i art. 115 pkt 4 w zw. z art. 94a ust. 1 oraz art. 129b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.), dalej p.f., a także art. 44 ustawy z dnia 12 maja 2012 r. - o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2011 r. nr 122, poz. 696), dalej u.r.l.
Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu [...] lutego 2014 r. pracownik WIF wykonał zdjęcia zewnętrznego oznakowania apteki ogólnodostępnej, prowadzonej przez skarżącą o nazwie "Apteka [...]" w C. przy ul. Z. [...], na którym widać, że w izbie ekspedycyjnej powyższej apteki znajduje się tzw. potykacz o treści: "Mamy TAŃSZE odpowiedniki drogich leków", przy czym wyraz "tańsze" został napisany grubszą czcionką w porównaniu do innych wyrazów. W związku z tym WIF z urzędu wszczął wobec skarżącej postępowanie administracyjne w przedmiocie podejrzenia naruszenia przez nią art. 94a ust. 1 p.f., o czym ją zawiadomił i pouczył o przysługujących jej prawach.