Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2015 r., sygn. II SA/Wa 2233/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Olga Żurawska - Matusiak Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2015 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dowódcy Garnizonu W. z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty równoważnika pieniężnego za niepobrane należności mundurowe 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, 2. zaskarżona decyzją nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Ppłk J. K. wnioskiem z dnia [...] stycznia 2014 r. wystąpił do Dowódcy JW [...] w W. o przyznanie i wypłatę równoważnika pieniężnego w zamian za należności mundurowe niepobrane przez niego w 2013 r., a konkretnie za przysługujące mu przedmioty mundurowe w postaci munduru wyjściowego oficerskiego wojsk lądowych wz. [...], munduru letniego oficerskiego wojsk lądowych wz. [...] i płaszcza sukiennego oficerskiego wojsk lądowych, do pobrania których nabył on uprawnienie w 2012 r. W uzasadnieniu wskazał, że jego uprawnienie do żądania wypłaty równoważnika wypływa z postanowień § 3 ust. 1 i § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 lutego 2013 r. w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie, które stanowią, że żołnierzowi zawodowemu, który do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nabył uprawnienie do kolejnej należności munduru wyjściowego oficerskiego, munduru letniego oficerskiego, płaszcza sukiennego oficerskiego i półpłaszcza marynarskiego, wypłaca się jednorazowo, w przypadku braku możliwości wydania tych przedmiotów w naturze, równoważnik w wysokości całkowitej wartości pieniężnej należnych przedmiotów.
Dowódca JW [...] pismem z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...], powołując się na § 21 ust. 1 cytowanego już wyżej rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej wskazał, że przesłankami wymienionymi w tym przepisie umożliwiającymi wypłatę równoważnika są: nabycie przez żołnierza uprawnienia do kolejnej należności mundurowej oraz brak możliwości wydania przedmiotów mundurowych w naturze. W przypadku skarżącego wskazane należności powstały w 2012 r., których wymieniony żołnierz nie zrealizował z nieznanych przyczyn do końca 2013 r. Sytuacja ta zatem nie może stanowić podstawy do wypłaty równoważnika, gdyż w 2013 r. istniała możliwość pobrania w Jednostce Wojskowej Nr [...] tych należności mundurowych w naturze, jak i istniała ona w dacie sporządzania odpowiedzi na wniosek. Fakt ten w ocenie organu pierwszej instancji był argumentem rozstrzygającym w świetle okoliczności odmowy wypłaty należności finansowej wnioskodawcy. Tym bardziej, iż w dacie sporządzania powyższego pisma, jak i w dacie niniejszego rozstrzygnięcia sorty są dostępne w magazynie mundurowym JW [...] a w razie gdyby z uwagi na względy rozmiarowe nie mogło nastąpić ich wydanie, mogą zostać uszyte w zakładach usługowych. Jak wynika z poczynionych ustaleń do lipca 2013 r. wnioskodawca pozostawał na zaopatrzeniu mundurowym [...] w K., zaś po przybyciu na zaopatrzenie mundurowe JW [...] pobrał jedynie umundurowanie polowe i wyekwipowanie (zlecenie asygnata [...]).