Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lipca 2015 r., sygn. I SA/Wa 930/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Z. S. na decyzję postanowienie Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego - uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] lutego 2015 r. znak: [...].

Uzasadnienie

W dniu [...] marca 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] wydało postanowienie nr [...], którym umorzyło postępowanie zażaleniowe, wszczęte na skutek złożenia przez Z. S. zażalenia na postanowienie Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] lutego 2015 r. znak: [...] (2).

Zaskarżone postanowienie wydane zostało w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

W dniu [...] lutego 2015 r. Zarząd Dzielnicy [...] wydał postanowienie znak: [...], którym odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w [...] przy ul. [...], ozn. jako działka ew. nr [...] z obrębu [...], o pow. [...] ha, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości złożyła osoba (tj. A. S.), która nie posiada udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nie może skutecznie reprezentować żadnego ze współużytkowników wieczystych nieruchomości. Organ I instancji wskazał również, że przedłożone przez A. S. pełnomocnictwo do reprezentowania Z. S. nie upoważnia jej do reprezentowania swojej mocodawczyni w postępowaniu, o którym mowa we wniosku, gdyż nie dotyczy nieruchomości objętej wnioskiem o przekształcenie a ponadto jego zakres jest zbyt wąski, gdyż upoważnia jedynie do zarządu i administracji majątkiem, w sytuacji gdy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Jednocześnie organ I instancji wskazał, że warunkiem uznania żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności za skuteczne jest wystąpienie z żądaniem przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. W konsekwencji organ uznał, że należy odmówić wszczęcia postępowania w sprawie, ponieważ żądanie zostało wniesione przez osobę nie będącą stroną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00