Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lipca 2015 r., sygn. II SA/Wa 504/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Olga Żurawska - Matusiak Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras Sędzia WSA - Anna Mierzejewska (sprawozdawca) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2015 r. sprawy ze skargi W. L. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej - oddala skargę -
Uzasadnienie
Centralna Wojskowa Komisja Lekarska w W., orzeczeniem nr [...] z dnia [...] stycznia 2015 r., działając na podstawie § 12 pkt 1 i § 30 pkt 1, 2, 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2010 r. Nr 15, poz. 80 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania W. L. od orzeczenia RWKL w B. nr [...] z dnia [...] października 2014 r. w sprawie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej - kategoria N - niezdolny do zawodowej służby wojskowej, utrzymała w mocy zaskarżone orzeczenie RWKL w B..
W uzasadnieniu orzeczenia organ podał, że we wniesionym odwołaniu W. L. nie zgadza się z orzeczeniem RWKL w B. nr [...] z dnia [...] października 2014 r., uznającym go za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej - kategoria N i wnosił o uchylenie tegoż orzeczenia i uznanie go za zdolnego do zawodowej służby wojskowej. Jako uzasadnienie swojego odwołania podaje, iż opinia psychiatryczna i internistyczna są nieczytelne i nie można się do nich ustosunkować, i że fakty wymienione w opinii psychologicznej nie pokrywają się z kryteriami opisanymi w § 68 pkt 1, podważa wynik opinii psychologicznej oraz rozpoznany przez RWKL krwiomocz. W dalszej części wskazuje, iż niezmienne orzeczenia RWKL podważają wartości jego wyższego wykształcenia, i że nie ma znaczenia dla RWKL fakt wielokrotnego poddawania się przez orzekanego zlecanym badaniom lekarskim, składania przez niego skarg do Sądów, pism do Przewodniczącego CWKL, starań o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przyjęcie do studium oficerskiego i nie podejmowanie przez niego przez 6 lat pracy zarobkowej. Ponadto stwierdza, iż w obecnym orzeczeniu wskazano skrzywienie przegrody nosa nie upośledzające drożności, które to nie zostało wykazane w badaniu laboratoryjnym z dnia 16 października 2014 r., wykonane samodzielnie wyniki badan morfologii krwi, mocz i usg jamy brzusznej z SPZOZ w R. oraz opinię psychologiczną z dnia [...] marca 2012 r.