Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lipca 2015 r., sygn. II SA/Wa 737/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.) Sędziowie WSA Ewa Pisula - Dąbrowska Janusz Walawski Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2015 r. sprawy ze skargi M. L. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie w części dotyczącej rozpoznania oraz określenia kategorii zdolności do zawodowej służby wojskowej; 2. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu ww. części; 3. odrzuca skargę w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie

M. L. pełnił zawodową służbę wojskową w korpusie szeregowych zawodowych od dnia 25 stycznia 2008 r., ostatnio w [...] batalionie powietrzno-desantowym w [...] (JW [...]) na stanowisku: celowniczy.

W czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej uczestniczył trzykrotnie w składach Polskiego Kontyngentu Wojskowego [...] w [...].

Dowódca JW [...] w [...] skierował M. L. do Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w [...] celem wydania orzeczenia o jego zdolności do zawodowej służby wojskowej - po zakończeniu pełnienia służby poza granicami państwa.

Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w [...], w oparciu o przeprowadzone wyniki konsultacji i kart informacyjnych szpitala, orzekła o potrzebie udzielenia żołnierzowi urlopu zdrowotnego w wymiarze 2 miesięcy. Po zakończeniu urlopu zdrowotnego Dowódca JW [...][...] skierował żołnierza ponownie do RWKL w [...] - celem orzeczenia o zdolności do zawodowej służby wojskowej.

RWKL w [...] po przeprowadzeniu konsultacji lekarskich oraz uwzględnieniu dokumentów orzeczniczo - lekarskich w dniu 25 czerwca 2013 r. wydała - na podstawie art. 5 ust. 1, 6 i 7 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm.) oraz § 16, 21 ust. 1 i 2 i § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2010 r. Nr 15, poz. 80 ze zm.) oraz § 5 i 7 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 24 sierpnia 2012 r. w sprawie wojskowych komisji lekarskich oraz określenia ich siedzib, zasięgu działania i właściwości (Dz. U. z 2012 r., poz. 1013) - orzeczenie nr [...], w którym stwierdziła: schorzenie powodujące niezdolność do służby wojskowej w postaci niedoczynności przysadki mózgowej na tle zespołu częściowego pustego siodła z czynnościową hiperprolaktynemią i otyłością upośledzającą sprawność ustroju - § 54 pkt 6, a także - jako schorzenia współistniejące - dyskopatię szyjną C3C4 z wtórnymi zmianami zwyrodnieniowymi w okresie początkowym - § 34 pkt 5 oraz zawroty głowy - § 63 pkt 1.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00