Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 lipca 2015 r., sygn. III SA/Wa 3988/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Sylwester Golec, sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lipca 2015 r. sprawy ze skargi V. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2014 r. nr IPPB3/423-578/14-3/PK1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

V. Sp. z o.o. (dalej: "Skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

Opisując zdarzenie przyszłe Skarżąca wskazała, że w dniu 25 października 2008 r. zawarła przedwstępną umowę najmu powierzchni w lokalu użytkowym z A. Sp. z o.o. (przyszły najemca). Zgodnie z treścią umowy Skarżąca wystawiła dla A. weksel własny. Weksel ten miał służyć pozyskaniu środków pieniężnych na budowę lokali użytkowych, które następnie miały być przedmiotem najmu oraz, zabezpieczać Skarżącą przed niewywiązaniem się z umowy przez przyszłego najemcę.

Wpłacone przez przyszłego najemcę w ramach umowy przedwstępnej kwoty wekslowe nie były określone w umowie przedwstępnej, jako zaliczki lub płatności dokonywane na poczet przyszłego czynszu najmu. Kwoty te były wpłacane w wyniku zobowiązania się przyszłego najemcy do zakupu weksla oraz zobowiązania się Skarżącej do jego wystawienia. Weksel miał w tym przypadku cel kreowania pieniądza. Następnie Skarżąca była zobowiązana wypłacić najemcy kwoty wynikające z wystawionego dla niego weksla. Po zawarciu przyrzeczonej umowy najmu, zwrot kwoty wekslowej przez Skarżącą miał odbywać w ramach potrącenia z przyszłym czynszem najmu. Najemca mógł uiścić należność z tytułu czynszu w ten sposób, że część należności za czynsz nie większą niż 20 zł, powiększoną o należny podatek od towarów i usług za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni, potrącał z wpłaconej kwoty wekslowej. Pozostała część czynszu i innych opłat miała być płatna gotówką lub przelewem. W sytuacji, gdyby nie została zawarta przyrzeczona umowa najmu lub gdyby została rozwiązana przed terminem, albo najemca nie regulowałby należności, kwota wpłacona tytułem weksla po odliczeniu kwot potrąconych z sumy wekslowej tytułem czynszu najmu, stawała się odszkodowaniem dla Spółki. Umowa najmu miała być zawarta na 7 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00